لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
اولتراسوند

اولتراسوند درمانی یا اولتراسوند تراپی

ما در این نوشتار قصد داریم تا در مورد درمان زخم با اولتراسوند یا اولتراسوند درمانی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. دقت داشته باشید که این روش درمانی در واقع برای برخی از زخم ها اعم از زخم های وریدی و زخم پای دیابتی استفاده می شود. دقت داشته باشید که استفاده از این روش درمانی در صورتی که همراه با امواج کم باشد در روند ترمیم زخم نقش بسزایی دارد و پزشکان از آن برای درمان انواع زخم ها استفاده می نمایند.

اولتراسوند درمانی

مهم ترین مزایای اولتراسوند درمانی

در حالت کلی این روش درمانی از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✅ در ترمیم استخوان آسیب دیده و دردهای ناشی از پوکی استخوان و آرتروز نقش بسزایی دارد.

✅ در درمان هریک از انواع زخم می تواند بسیار موثر باشد.

✅ در افزایش جریان خون و بهبودی هر چه سریع تر زخم تاثیر گذار است.

لازم به ذکر است که برای درمان زخم حتما به بهترین کلینیک درمان زخم مراجعه نمایید تا با بررسی زخم، بتوان بهترین و مناسب ترین روش درمانی را انتخاب کرد.

از اولتراسوند درمانی برای درمان چه زخم هایی استفاده می شود؟

طبق بررسی های انجام شده دقت داشته باشید که اولتراسوند درمانی در واقع یک لرزشی را برروی پوست ایجاد می نماید که به ترمیم زخم کمک بسیار زیادی می کند.

دقت داشته باشید که از اولتراسوند درمانی برای درمان زخم پای دیابتی به خصوص در افراد مسن می تواند یک تکنیک درمانی مناسب باشد از همه مهم تر زخم های پوستی این ناحیه را هر چه سریع تر ترمیم و درمان می کند همچنین از هزینه به نسبت پایین تری نیز برخوردار است.

از اولتراسوند تراپی در درمان زخم های وریدی پا نیز می توان استفاده کرد ولی دقت داشته باشید که این روش به عنوان یک روش درمانی مکمل در کنار سایر روش ها استفاده می شود. همچنین باید اشاره کنیم زخم هایی که بعد از مدت زمان طولانی بهبود نیافته اند به کمک این امواج می توان به درمان آن کمک کرد.

علاوه بر تمامی موارد گفته شده اولتراسوند برای درمان زخم سوختگی نیز کاربرد دارد، این نوع زخم ها به دلیل آسیب دیدگی لایه های پوستی درمان آن کمی زمان بر خواهد بود از همین رو استفاده از این روش درمانی به کلاژن سازی و ترمیم زخم بسیار کمک می کند ولی لازم است تا حتما زیر نظر بهترین کلینیک درمان زخم انجام شود تا نتیجه موثری را به همراه داشته باشد.

اولتراسوند تراپی را چگونه انجام می دهند؟

در حالت کلی انجام این روش به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم قابل انجام می باشد در ادامه بیشتر در مورد هریک از آن ها صحبت خواهیم کرد.

📌 روش مستقیم: همانطور که از نام آن مشخص است دستگاه به طور مستقیم برروی پوست قرار می گیرد، ژل مخصوص برروی ناحیه آسیب دیده ژده می شود و بعد یا استفاده از مبدل چرخشی و لمسی شروع به لمس ناحیه دردناک می کند؛ دقت داشته باشید که در این روش لازم است تا دستگاه با پوست تماس داشته باشد.

📌 روش غیر مستقیم: در این روش همانطور که از نام آن مشخص است دستگاه لازم نیست تا دستگاه برروی پوست قرار بگیرد بلکه آن را در فاصله 1 الی 0.5 سانتی قرار می دهند.

چه زمانی اولتراسوند درمانی پیشنهاد نمی شود؟

با استفاده از این روش می توان به کاهش درد، تورم و …. کمک بسیار زیادی کرد ولی دقت داشته باشید در افرادی که شرایط زیر را دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شود ویژگی های این افراد عبارتند از:

  • افرادی که تومور های بدخیم دارند.
  • افرادی که مبتلا به عفونت های حاد موضعی هستند.
  • افرادی که پلاتین یا ایمپلنت های فلزی در ناحیه تحت درمان دارند.
  • افرادی که به بیماری لختگی خون مبتلا هستند.
  • افرادی که مشکلات قلبی و عروقی دارند.
اولتراسوند درمانی برای چه زخم هایی استفاده می شود؟

در انتهای انتهای این بخش دقت داشته باشید که از این روش نباید در نخاع کودکان، چشم ها، جمجمه و بیضه استفاده شود.

سوالات متداول

اولتراسوند درمانی چه خطرات و عوارضی دارد؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم اولتراسوند درمانی جزء روش های غیر تهاجمی محسوب می شود که با استفاده از امواج با فرکانس بالا می تواند به بهبودی هر چه سریع تر زخم کمک کند. همچنین باید اشاره کنیم که در مقایسه با دیگر روش ها از عوارض و خطرات بسیار کمی برخوردار است از همه مهم تر برای درمان زخم ها پوستی مزمن و یا حتی پیشرفته می تواند بسیار کمک کننده باشد.

اولتراسوند درمانی را چگونه انجام می دهند؟

درپاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که بعد از مشخص کردن ناحیه آسیب دیده بدن لازم است تا شرایط عمومی فرد به طور کامل بررسی شود؛ بعد از این مرحله پزشک دستگاه اولتراسوند را برروی محل مورد نظر قرار دهد تا با استفاده از امواج فراصورت بتواند به بهبودی هر چه سریع تر محل آسیب دیده کمک کند.

اولتراسوند درمانی طی چند جلسه انجام می شود؟

نمی توان تعداد جلسات را به طور قطعی مشخص کرد، چرا که بسته به میزان آسیب دیدگی می تواند کاملا متفاوت باشد ولی در حالت کلی مدت زمان انجام آن در هر جسله حدود 5 دقیقه می باشد.

آیا اولتراسوند درمانی همراه با درد است؟

این روش درمانی کاملا ایمن بوده و منجر به ایجاد درد شدید نخواهد شد اما در حین انجام آن ممکن است کمی احساس گرما داشته باشید ولی در مقابل بعضی از افراد ممکن است در زمان قرارگیری مبدل و ژل کمی احساس سرما داشته باشند.

کلام آخر

ما در این نوشتار در مورد اولتراسوند درمانی یک روش موثر برای درمان انواع زخم ها صحبت کردیم همانطور که خواندید در این روش از امواج استفاده می کند که از طریق ایجاد ارتعاشاتی در لایه های زیرین زخم منجر به تسکین درد و بهبود محل آسیب دیده می شود همچنین دقت داشته باشید که این روش بدون درد و خونریزی بوده و جزء روش های کاملا غیر تهاجمی محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط