لوگو دکتر زخم
راه های درمان زخم

درمان زخم همراه با مهم ترین نکات

آیا در مورد انواع روش های درمان زخم می دانید؟ همانطور که می دانید زخم به معنای آسیب دیدگی بافت های بدن است که در اثر بریدگی، ساییدگی، شکستگی و … ایجاد می شود. استفاده از روش درمانی در واقع به معنای رسیدگی به بافت آسیب دیده می باشد که منجر به تسریع روند بهبودی می شود، از مهم ترین راه ها می توان به تمیز نگه داشتن زخم، استفاده از دارو های مناسب، تغذیه و در بعضی از مواقع نیاز به جراحی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هریک از موارد نام برده مقاله فوق را تا انتها بخوانید.

درمان زخم

روش های درمان زخم

از مهم ترین روش های درمان زخم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️1- فشار دادن زخم

اولین راهی که به منظور درمان زخم باید انجام داده شود فشار دادن زخم است تا از این طریق بتوان منجر به توقف خونریزی شد، برای انجام این کار لازم است تا محل زخم را، خیلی آرام به وسیله پارچه تمیز روی آن را فشار دهید انجام این کار بهتر است تا برای چند دقیقه انجام داده شود.

✳️ 2- شستشوی زخم

برای اینکه از ایجاد عفونت و هر گونه آلودگی در پوست جلوگیری شود لازم است تا زخم خود را حتما تمیز کنید، انجام این کار با گاز استریل و دستمال مرطوب نیز امکان پذیر است ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که برای انجام این کار به هیچ عنوان از دارو های ضد عفونی کننده استفاده نکنید.

✳️ 3- دبریدمان زخم

در درمان زخم های مزمن گاهی نیاز به برداشتن بخشی از بافت مرده یا متورم در ناحیه زخم می باشد. به این فرایند دبریدمان زخم گفته می شود.

با کمک گرفتن از ابزاری مانند قیچی یا چاقوی تیز جراحی، بافت مرده برداشته می شود. یک ژل که پایه آنژیم دارد برای تمیز کردن ناحیه استفاده می شود؛ همچنین از طریق آب فشار شدید نیز می توان برای تمییز کردن ناحیه زخم شده استفاده کرد.

✳️ 4- پانسمان زخم

بعد از تمیز کردن زخم کردن لازم است تا حتما آن را با پانسمان تمیزی بپوشانید از انواع این پانسمان می توان به گاز، پانسمان های هیدروژل، پانسمان های هیدروکلوئید، پانسمان های حاوی نقره یا آلژینات ها، پانسمان های کفی اشاره کرد.

در صورتی که زخم مزمن به دلیل گردش خون ضعیف و خونرسانی ضعیف ایجاد شود، می توان از پانسمان های فشاری کمک گرفت. به این ترتیب روند بهبود تسریع می گردد. فشار ناشی از این بانداژ ها به رگ ها کمک می کند تا خون را به قلب برسانند و گردش خون بهبود یابد.

📌نکته: پانسمان زخم بهتر لازم است تا حتما هر روز عوض شود، در این زمان دقت داشته باشید که اگر پانسمان استفاده شده قدیمی یا خیش شد حتما آن را عوض کنید.

✳️ 5- آنتی بیوتیک ها

در صورتی که زخم ها با باکتری عفونی شده باشند به احتمال کمتری بهبود می یابند که برحسب شدت عفونت، آنتی بیوتیک مناسبی برای فرد تجویز می شود.

آنتی بیوتیک می تواند به صورت پماد باشد که بر روی زخم قرار داده می شود. تحقیقات نشان داده که با استفاده از این پماد های آنتی بیوتیک برای زخم، در افراد مبتلا به سندرم پای دیابتی سریعتر بهبود می یابد. تاثیر مصرف قرص های آنتی بیوتیک تا کنون مشخص نشده است.

مهم ترین عوامل تاثیر گذار در درمان زخم

در درمان زخم اگر تمامی نکات مراقبت رعایت شوند روند بهبودی آن نیز به طبع تسریع می یابد، ولی توجه داشته باشید که وجود برخی از عوامل می تواند روند درمانی را دچار اختلال کند که عبارتند از:

  • وجود عفونت در زخم منجر به طولانی تر شدن روند بهبودی زخم می شود.
  • مبتلا بودن به بیماری دیابت بهبود زخم را کندتر کرده و منجر به مزمن شدن زخم می شود.
  • چاقی از دیگر عوامل تاثیر گذار در روند بهبودی زخم به شمار می رود که احتمال ایجاد عفونت، کشیدگی زخم و باز شدن آن را به همراه خواهد داشت.
  • بالا بودن سن از دیگر عوامل تاثیر گذار در روند بهبودی زخم به شمار می رود.
  • مصرف سیگار و دخانیات
  • داشتن استرس و اضطراب می تواند تغذیه نامناسب، عدم داشتن خواب کافی، و مصرف دخانیات را به همراه داشته باشد که تمامی موارد نام برده برروی کاهش روند بهبودی تاثیر بسزایی دارد.
  • ضعیف بودن جربان خون که می تواند به دلیل گرفتگی عروق یا ابتلا به برخی از بیماری ها نظیر واریس باشد.
  • مصرف برخی از دارو ها نظیر دارو های مربوط به شیمی درمانی در روند بهبودی زخم تاثیر بسزایی دارد.

تمامی موارد نام برده در واقع جزء مهم ترین عوامل تاثیر گذار در روند درمان زخم محسوب می شود که می تواند روند درمان را کند تر کند.

سوالات متداول

برای درمان زخم از چه تکنولوژی هایی استفاده می شود؟

به منظور درمان از تکنولوزی های مختلفی مثل اولتراسوند، لیزر و … استفاده می شود که تمامی آن ها برروی روند بهبودی نقش بسیار زیادی دارد.

آیا مصرف ویتامین C در درمان زخم موثر است؟

بله – مصرف برخی از مواد غذایی نظیر مصرف پروئین ها، ویتامین C روند بهبودی را تسریع می بخشد ولی قبل از هر چیزی بهتر است تا حتما با پزشک خود مشورت نمایید تا داروی خوراکی مناسبی را مصرف نمایید.

آیا برای درمان زخم حتما بایستی آن را بپوشانیم؟

بله – استفاده از یک پوشش مناسب فرآیند بهبودی را تسریع می بخشد و از ایجاد عفونت به طبع پیشگیری می کند پس حتما این کار را با دقت بالایی انجام دهید.

کلام آخر

در پایان این مقاله باید اشار کنیم که تمامی افراد در طول زندگی خود حداقل یکبار داشتن زخم را تجربه کرده اند، توجه داشته باشید که برای تمامی آن ها لازم است تا حتما درمان مناسب انجام داده شود تا روند بهبودی تسهیل یابد. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که برای درمان زخم لازم است تا حتما به بهترین کلینیک درمان زخم مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط