لوگو دکتر زخم
مواد مضر برای سوختگی

مواد مضر برای سوختگی

مواد مضر برای سوختگی

مواد مضر برای سوختگی چه تاثیری در روند درمان زخم سوختگی دارند؟

چه کارهایی را در زمان سوختگی نباید انجام داد؟

سوختگی در اثر آفتاب ، سوختگی ناشی از برخورد با فلز داغ و یا سوختگی ناشی از آب جوش همگی مواردی ناخوشایند و دردناک هستند.

متاسفانه سوختگی یکی از متداول ترین حوادث در کارهای خانه به حساب می آیند و کسب اطلاعات در این زمینه و آشنایی با نباید ها و موارد منع در هنگام بروز سوختگی می تواند بسیار مفید باشد.

 دکتر زخم  به صورت فوق تخصصی با تکیه بر دانش نوین درمان انواع زخم و استفاده از متخصصین مختلف درحوزه های درمانی ، آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد.

به منظور برقراری ارتباط با دکتر زخم از راه های ارتباطی زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس:   ۲۲۰۷۳۱۲۵ ۰۲۱   /   ۵۲۴۸۰۲۴۰۹۳۹    و  صفحه اینستاگرام

سوختگی بر اساس شدت درجه بندی می شود. سوختگی درجه یک تنها لایه بیرونی پوست را درگیر کرده و کم ترین شدت را دارد. این نوع سوختگی معمولاً درد ملایم ، قرمزی و تورم ایجاد می کند.

سوختگی درجه دو لایه های عمیق تری از پوست را درگیر می کند و پوست سفید و خیس و ظهور تاول از علائم آن می باشد.

سوختگی درجه سه تمامی لایه های پوست را درگیر کرده و سوختگی درجه چهار علاوه بر سوختگی تمامی لایه های پوست ، امکان دارد مفاصل و استخوان ها را هم درگیر کرده باشد.

سوختگی درجه سه و چهار نیاز به اقدام اورژانسی و مراجعه به بیمارستان دارند.

نباید ها در درمان سوختگی

در ادامه قصد داریم درباره مواد مضر برای سوختگی به صورت موردی اطلاعاتی ارائه دهیم:
– کره  

بر روی سوختگی از کره استفاده نکنید. هیچ شواهدی مبنی بر تاثیر کره بر درمان سوختگی در دست نیست. به علاوه در برخی موارد کره می تواند موجب تشدید سوختگی گردد.

مالیدن کره بر روی سوختگی می تواند موجب گرمای بیشتر شده و در مواردی با تولید باکتری های مضر می تواند موجب عفونت ناحیه سوختگی شود.

مواد مضر برای سوختگی
مواد مضر برای سوختگی

– روغن 

بر خلاف باور عمومی، روغن نارگیل برای درمان جای سوختگی مناسب نیست. به همان دلایلی که کره برای سوختگی مناسب نیست، روغن نیز می تواند موجب تشدید سوختگی شود.
– سفیده تخم مرغ 

یکی دیگر از باور های غلط در مورد درمان سوختگی استفاده از سفیده تخم مرغ خام بر روی سوختگی است. سفیده تخم مرغ خام می تواند موجب عفونت باکتریایی شده و نباید بر روی سوختگی قرار داده شود. همچنین در برخی افراد تخم مرغ می تواند موجب واکنش آلرژیک شود.
– خمیر دندان

به هیچ وجه بر روی سوختگی خمیردندان نمالید. یکی دیگر از موارد اشتباه که هنگام سوختگی پیشنهاد می شود استفاده از خمیردندان بر روی سوختگی است. خمیردندان موجب آسیب رساندن بیشتر به محل سوختگی شده و ناحیه مستعد عفونت می شود. خمیردندان ها استریل نیستند.
– یخ

یخ و آب خیلی سرد هر دو می توانند به ناحیه سوختگی آسیب بیشتری برسانند. در صورتی که از یخ به درستی استفاده نگردد می تواند موجب سوختگی سرد گردد.

اولین اقدام در درمان سوختگی

سوختگی های خفیف ظرف یک تا دو هفته به طور کامل درمان می شوند و جای زخم و اسکاری بر جای نمی گذارند. هدف از درمان سوختگی کاهش درد و پیشگیری از عفونت و بهبود سریع تر پوست می باشد. اولین اقدامی که باید برای درمان سوختگی خفیف صورت گیرد گرفتن ناحیه زیر آب خنک و نه سرد برای مدت 20 دقیقه می باشد.

سپس ناحیه را با صابون بسیار ملایم شست شو دهید. استفاده از کمپرس خنک و نه سرد و یا پارچه کتان تمییز و خیس بر روی محل سوختگی می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند.

ترجمه توسط دکتر زخم
منبع : https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-burns#best-remedies

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط