لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
پانسمان زخم

پانسمان زخم و چگونگی انجام آن

پانسمان زخم در واقع یک نوع کار کاملا تخصصی است که لازم است تا حتما زیر نظر مراکز درمان زخم انجام داده شود و بعد حتما آموزش های کافی به همراه فرد داده شود تا به طور مرتب پانسمان استفاده شده را تعویض نماید. البته توجه داشته باشید که انتخاب پانسمان به نوع زخم شما، میزان آسیب دیدگی و از همه مهم تر محل ایجاد زخم بستگی دارد اگر می خواهید تا در مورد تمامی موارد ذکر شده اطلاعات کاملی را کسب کنید حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

پانسمان زخم

انواع پانسمان زخم

از جمله انواع پانسمان زخم که برای زخم های مختلفی از آن استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- پانسمان های هیدروکلوئیدیاز

از این نوع پانسمان برای درمان زخم سوختگی و همچنین زخم بستر استفاده می شود، که می تواند همراه با ترشحاتی باشد . این پانسمان با فضایی که برای زخم ایجاد می کند به مرطوب نگه داشتن کمک می کند و این موضوع روند بهبودی را تسریع می بخشد. توجه داشته باشید که این نوع پانسمان نسبت به باکتری ها نفوذ ناپذیر می باشد و در پیشگیری از ایجاد عفونت می تواند بسیار موثر باشد.

 2- پانسمان هیدروژل

از پانسمان هیدروژل در زخم هایی با ترشح کم، زخم های نکروزه، زخم بستر، سوختگی های درجه دو و زخم های عفونی استفاده می شود، این پانسمان ها، جهت آسایش بیمار و تسکین درد به خصوص در آسیب های شدید طراحی شده اند.

3- پانسمان آلژینات

پانسمان های آلژینات، با جذب ترشح و مایعات و تولید ماده ژل مانند، به تسریع روند بهبود زخم و سوختگی کمک می کند. معمولا این پانسمان باید هر دو روز یک بار تعویض شود، که البته این زمان به میزان ترشح جذب شده و ماهیت زخم بستگی دارد.

✅ نکته: تعویض بیش از حد پانسمان می تواند باعث خشک شدن زخم و یا نفوذ باکتری به بستر زخم شود.

4- پانسمان کلاژن

پانسمان های کلاژن در زخم های مزمن، درمان زخم جراحی، سوختگی ها و آسیب های وسیع کاربرد دارد. این پانسمان به رشد سلول های جدید و تسریع روند بهبودی کمک می کند.

از دیگر مزایای استفاده از پانسمان های کلاژن می توان به برداشت مواد زائد و مرده از روی زخم و کمک به تشکیل رگ های خونی جدید اشاره کرد.

5- پانسمان فوم

در زخم هایی که میزان آسیب شدید است، پانسمان فوم بهترین گزینه می باشد. این پانسمان ها ترشح موجود در سطح زخم را به خود جذب و با فراهم کردن محیط مناسب، باعث تسریع روند بهبودی می شوند.

پانسمان های فوم نسبت به بخار آب نفوذ پذیر هستند و با مرطوب نگه داشتن محیط زخم و پیشگیری از بروز عفونت، به تسریع روند بهبودی کمک می کنند.

مراحل پانسمان زخم

در حالت کلی پانسمان زخم یک روش موثر برای سرعت بخشیدن روند درمانی زخم است، پانسمان ها در واقع یک لایه پوششی هستند که برروی زخم قرار داده می شود تا بتوان در ابتدا از ورود باکتری ها برروی زخم و از همه مهم تر می تواند به مرطوب نگه داشتن زخم کمک کند.

از جمله مراحل پانسمان کردن زخم به شرح زیر می باشد:

❌ حتما باید زخم خود را تمیز نگه دارید این کار از طریق محلول های ضد عفونی کننده و آب خواهد بود.

❌ همانطور که در بخش قبلی مقاله اشاره کردیم برای هر نوع زخمی پانسمان های مختلفی استفاده می شود در زمان پانسمان کردن حتما به این نکته توجه داشته باشید که برروی زخم قرار بگیرد و حتما آن را به طور کامل پوشش دهد،

❌ توجه داشته باشید که پانسمان خود را به طور مرتب عوض کنید تا از این طریق بتوان از ایجاد باکتری ها و تشکیل مواد ناخالص برروی زخم جلوگیری کرد. همچنین برای پانسمان حتما اصول بهداشتی را رعایت کنید.

❌ پیگیری و رعایت مراقبت های لازم از زخم در واقع جزء مهم ترین مراحل پانسمان زخم محسوب می شود، که شامل تمیز کردن زخم، تعویض پانسمان به موقع و … می شود.

در انتهای این مقاله باید اشاره کنیم که پانسمان زخم در واقع جزء مسائل مربوط به مراقبت از زخم محسوب می شود که لازم است تا حتما به درستی انجام داده شود.

سوالات متداول

چه سایزی برای پانسمان مناسب است؟

توجه داشته باشید که پانسمان باید به گونه ای باشد که 2 الی 3 سانت از پوست سالم را پوشش دهد.

هر چند وقت یکبار باید پانسمان زخم عوض کنیم؟

این موضوع بستگی به میزان ترشحات زخم دارد ولی به طور معمول بهتر است تا هر 2 الی 3 روز یکبار عوض شود.

آیا می توان زخم را در معرض هوا قرار داد؟

خیر، بهتر است تا زخم مرطوب نگه داشته شود تا سلول های شفا دهنده در تمامی قسمت های زخم حرکت کنند از همه مهم تر پانسمان می تواند از ورود میکروب ها و عفونت برروی زخم جلوگیری کند.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله ذکر کردیم پانسمان زخم جزء مهم ترین مراحل درمان محسوب می شوند که لازم است حتما به درستی انجام داده شود بدین منظور توصیه می شود جهت پانسمان با بهترین روش به بهترین کلینیک درمان زخم در تهران مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط