لوگو دکتر زخم
علائم عفونت زخم

علائم عفونت زخم

آیا از علائم عفونت زخم مطلع هستید؟ اگر می خواهید تا بیشتر در مورد این موضوع بدانید حتما تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید. یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد زخم ها وجود دارد این است که، تمامی زخم ها به مرحله عفونت نمی رسند و در همان مراحل ابتدایی درمان می شوند ولی بعضی از زخم ها با توجه به گسترگی که دارند احتمال ایجاد عفونت در آن ها وجود دارد.

علائم عفونت زخم

نشانه های عفونت زخم

همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم هر نوع زخمی که در بدن شما ایجاد شود نمی تواند منجر به ایجاد عفونت شود و در همان مراحل ابتدایی رو به بهبودی می رود، ولی در بعضی از مواقع با توجه به نوع زخم ممکن است وخیم شود که بهتر است برای درمان هر چه سریع تر به بهترین کلینیک درمان زخم در تهران مراجعه کنید.

از مهم ترین علائم عفونت زخم که حتما باید به آن توجه شود عبارتند از:

داشتن ضعف

از مهم ترین نشانه های ضعف می توان به خستگی، داشتن احساس ناراحتی و کاهش انرژی اشاره کرد پس اگر برای مدت زمان طولانی احساس ضعف داشتید حتما برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

تورم

تورم نیز از دیگر علائم نشان دهنده عفونی شدن زخم محسوب می شود که لازم است که در صورت عفونی شدن زخم ایجاد می شود.

داشتن احساس تب و لرز

داشتن عفونت در بدن منجر به بالا رفتن درمای بدن از حالت طبیعی می شود از همین رو اگر دمای بدن شما از 37.5 درجه سانتی گراد که دمای طبیعی بدن است بالاتر رفت حتما این موضوع را به پزشک خود گزارش دهید.

ترشح

مشاهده ترشحاتی از زخم به خصوص ترشحات سبز و قرمز زنگ می تواند نشان دهنده این باشد که زخم عفونی شده است توجه داشته باشید که علت اصلی بروز چنین اتفاقی در واقع تجمع گلبول های سفید مرده خون می باشد.

داشتن حالت تهوع و استفراغ

از دیگر علائم شایع عفونت زخم داشتن احساس حالت تهوع، استفراغ یا حتی کم اشتهایی می باشد ولی باید حتما توسط پزشک بررسی شود چرا که ممکن است مربوط به عفونت زخم نباشد و با بیماری های دیگری ارتباط داشته باشد.

درد

داشتن درد در ناحیه زخم شده یا اطراف آن هم می تواند از نشانه های عفونت باشد توجه داشته باشید که در بعضی از مواقع این درد غیر قابل تحمل باشد پس حتما باید جدی گرفته شود.

قرمز شدن محل زخم

مشاهده قرمزی در محل زخم شده نیز نشان دهنده عفوت می باشد ولی در بعضی از مواقع مشاهده این قرمزی کاملا طبیعی می باشد پس برای مطمئن شدن از نداشتن هیچ نوع مشکل عفونتی حتما به پزشک مراجعه کنید.

بوی نامطبوع

این نشانه از عفونت زخم می تواند همراه با ترشح باشد.

توجه داشته باشید که هریک از علائم و نشانه های نام برده در واقع می تواند میزان گستردگی عفونت و میزان آلودگی را تشخیص دهد پس با توجه به اهمیت بالای آن لازم است تا در صورت مشاهده هر یک از آن ها هر چه سریع تر پیشگیری های لازم را انجام دهید.

کدام یک از علائم عفونت زخم باید جدی گرفته شود؟

در بخش قبلی به مهم تری علائم نشان دهنده عفونت زخم اشاره کردیم که در صورت مشاهده هریک از آن ها باید هرچه سریع تر اقدامات درمانی مناسب انجام داده شود چرا که هریک از علائم نام بده جدی و خطرناک بوده اگر از آن چشم پوشی شود می تواند مشکلات جدی تری را به همراه داشته باشد و در نهایت روند درمانی را دچار اختلال کند.

چه زمانی به پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

دقت کنید در صورتی که تب و لرز داشتید یا در اطراف زخم درد و قرمزی احساس کردید حتما برای درمان عفونت زخم به یک پزشک متخصص مراجعه کنید؛ در بعضی از مواقع هم ممکن است هنوز علائم عفونت زخم بروز نکرده باشد ولی هیچ نشانه‌ای هم از بهبودی مشاهده نکنید پس باید به پزشک مراجعه تا بررسی های بیشتر برروی زخم انجام شود چرا که در این شرایط احتمال عفونت زخم بسیار زیاد است.

کلام آخر

در انتهای این مقاله باید اشاره کنیم که هریک از نشانه ها و علائم عفونت زخم حتما باید جدی گرفته شوند اگر مشاهده کردید از بهبود زخم شما مدت زمان طولانی گذشته و بهبودی کامل هنوز حاصل نشده هر چه سریع تر برای پیشگیری از ایجاد عفونت به بهترین کلینیک درمان زخم، که به طور تخصصی انواع زخم ها را درمان می کنند مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط