لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
درمان زخم سوختگی

درمان زخم سوختگی؛ راهنمای کامل روند درمانی

درمان زخم سوختگی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است؛ چرا که اگر به‌خوبی درمان نشود، می‌تواند منجر به برجای ماندن اثراتی بر روی بدن شود یا سلامت فرد را به خطر می اندازد. توجه داشته باشید که سوختگی به دلایل متعددی ایجاد می‌شود و یکی از رایج‌ترین حوادثی است که برای افراد رخ می‌دهد.

این موضوع، اهمیت درمان زخم سوختگی را دوچندان می‌کند. سوختگی می‌تواند به شدت‌های مختلفی صورت بگیرد؛ در نتیجه، زخم‌هایی با شدت متفاوت ایجاد می‌کند که پزشکان برای درمان هر یک از آن‌ها، روش درمانی خاصی را دنبال می‌کنند. در این مقاله، به درمان زخم سوختگی و انواع آن می‌پردازیم.

01:02
truncate dir-rtl

درمان سوختگی بدون جراحی

کدام یک از زخم‌ها نیاز به اقدام سریع برای درمان زخم سوختگی دارند؟

برخی از زخم‌های سوختگی خفیف هستند و خود به خود، درمان می‌شوند. از سویی دیگر، اگر سوختگی شدید باشد، منجر به آسیب لایه‌های بیشتری از پوست می‌شود.

اهمیت درمان زخم سوختگی

این نوع از سوختگی‌ها، به‌عنوان سوختگی درجه سه و چهار درنظر گرفته می‌شوند و نیاز به مراقبت پزشکی برای بهبودی دارند. به‌طورکلی، سوختگی در افراد منجر به برجای ماندن زخم‌هایی می‌شود که ظاهری ناخوشایند به پوست می‌بخشد.

همچنین این زخم‌ها می‌توانند برا اعتمادبه‌نفس افراد تاثیر گذاشته و آن‌ها را منزوی کند و یا در بدترین حالت، سلامت فرد را به خطر می اندازند؛ بنابراین درمان زخم سوختگی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

بیشتر بخوانید: درمان زخم عروقی

درمان زخم سوختگی چگونه است؟

سوختگی می‌‌تواند منجر به ایجاد زخم‌هایی در بدن افراد شود. البته شدت این زخم‌ها به شدت و نوع سوختگی بستگی دارد. درمان زخم سوختگی یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی است که دچار سوختگی شده‌اند و آثاری از این سوختگی بر پوست آن‌ها باقی‌مانده است.

درمان زخم سوختگی چیست؟

باید گفت که در مرحله اول، بهتر است برای درمان زخم سوختگی به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر دچار زخم سوختگی شده باشید، پزشک نسبت به درمان و رفع آن اقدام می‌کند.

امروزه، روش‌های گوناگونی برای درمان زخم سوختگی وجود دارد که بسته به نوع و شدت زخم، از هر کدام از این روش‌ها استفاده می‌شود. ازجمله رایج‌ترین روش‌های درمان زخم سوختگی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان زخم سوختگی با پمادها

از دیرباز، پمادها یکی از متداول‌ترین روش‌های درمانی در سوختگی بوده‌اند. جالب است بدانید که استفاده از پماد سوختگی مناسب، در مراحل اولیه سوختگی، می‌تواند شما را از شر زخم سوختگی نجات دهد.

البته توجه داشته باشید، بهتر است بیمار در ابتدا از سوی پزشک متخصص معاینه شود. سپس پزشک، براساس نوع و شدت سوختگی، پمادهای خاصی برای بیمار تجویز می‌کند تا سوختگی را التیام بخشیده و به ترمیم زخم سوختگی کمک کنند.

همچنین باید بدانید که زخم‌هایی قابل درمان با پماد سوختگی هستند که به‌صورت سطحی باشند و به لایه‌های زیادی از پوست، آسیب نرسانده باشند؛ به‌عبارتی پمادها، در درمان زخم سوختگی عمیق از کاربرد خاصی برخوردار نیستند.

بیشتر بخوانید: درمان زخم تروما

درمان زخم سوختگی با لیزر

در سوختگی‌های نسبتاً شدید، پماد و دارو، راه‌حل مناسبی برای درمان زخم سوختگی نیستند و قادر به ترمیم زخم سوختگی نیستند؛ چرا که در این نوع سوختگی‌ها، لایه‌های زیادی از پوست آسیب دیده است و به‌عبارتی بافت پوست تخریب شده است.

در این صورت، پزشکان، درمان زخم سوختگی با لیزر را پیشنهاد می‌دهند. توجه داشته باشید که درمان زخم سوختگی با لیزر دارای انواع مختلفی است که در آن‌ها از لیزرهای متفاوتی استفاده می‌شود.

هر یک از این لیزرها در شرایط خاصی و بسته به شرایط زخم سوختگی، از سوی پزشک به‌کار گرفته می‌شوند. از جمله رایج‌ترین لیزرهایی که برای درمان زخم سوختگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان به لیزر اربیوم و لیزر فرکشنال دی‌اکسیدکربن اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: درمان زخم بستر

درمان زخم سوختگی با جراحی

درمان زخم سوختگی عمیق، به‌وسیله پماد و یا لیزر ممکن نیست. در این نوع از سوختگی، اغلب لایه‌های پوست آسیب‌دیده و یا از بین رفته‌اند؛ بنابراین برای درمان زخمی که در نتیجه این نوع سوختگی ایجاد شده است، باید از جراحی پلاستیک بهره برد.

در جراحی پلاستیک، پزشک اقدام به پیوند پوست در ناحیه زخم می‌کند تا به این ترتیب، محل زخم را ترمیم کند. این جراحی از اهمیت و حساسیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است و باید از سوی  یک پزشک متخصص و توانا بر روی پوست بیمار انجام شود.

اگر به دنبال پزشکی توانا برای انجام این نوع جراحی هستید، می‌توانید به بهترین کلینیک درمان زخم مراجعه کرده و از خدمات پزشکان خبره این کلینیک بهره‌مند شوید.

بهترین زمان برای درمان زخم سوختگی

در جواب این سوال باید گفت که درمان زخم سوختگی، محدود به زمان خاصی نیست و شما عزیزان می‌تواند در هر زمانی، نسبت به انجام آن اقدام کنید.

زمان درمان زخم سوختگی

البته توجه داشته باشید که در سوختگی‌های درجه سه و چهار، بهتر است سریعاً برای درمان زخم سوختگی اقدام کنید؛ چرا که این زخم می‌تواند سلامت بیمار را به خطر می اندازد و او را با عفونت‌های خطرناکی مواجه کند.

اگر به سوختگی دچار شده‌اید، بهتر است در همان مراحل اولیه، به پزشکی متخصص و حاذق مراجعه کنید تا روند درمان زخم سوختگی شما، سریعاً شروع شود؛ در این صورت، احتمال ایجاد عفونت ناشی از سوختگی، بسیار کم می‌شود و یا از سوی پزشک به‌خوبی کنترل می‌شود.

در صورت کلی، این پزشک متخصص است که بهترین زمان درمان زخم سوختگی را برای بیمار، مشخص می‌کند؛ در واقع، پزشک، براساس نوع و شدت سوختگی، روش درمانی و زمان آن را برای بیمار مشخص می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت زخم

عوامل موثر در سرعت درمان زخم سوختگی

در سرعت درمان زخم سوختگی، عوامل بسیار متعددی دخیل هستند که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها باید به رعایت دستورات پزشک اشاره کرد. برای درمان هرچه سریع‌تر زخم سوختگی، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید و دستورات او را به‎‌خوبی اجرا کنید.

همچنین داشتن استراحت کافی و تغذیه مناسب نیز به روند درمان زخم سوختگی سرعت می‌بخشد. در زیر به تعدادی از عوامل موثر در سرعت درمان زخم سوختگی اشاره می‌کنیم:

 •  مراجعه به پزشکی متخصص و حاذق
 •  تعویض به‌موقع پانسمان زخم
 •  شست‌وشوی مرتب زخم سوختگی
 •  رعایت دستور مصرف آنتی‌بیوتک و پمادهای تجویز شده
 • استراحت کافی
 • رژیم غذایی مناسب

نکات مهم در درمان زخم سوختگی

درمان زخم سوختگی می‌تواند اعتمادبه‌نفس بیمار را کاهش دهد یا باعث ایجاد عفونت در خون بیمار شود. در روند درمان زخم سوختگی باید به نکات مهمی توجه داشته باشید تا بهترین نتیجه ممکن برای شما حاصل شود. در این بخش به برخی از نکات مهم در درمان زخم سوختگی اشاره می‌کنیم:

 • از دست‌کاری زخم سوختگی، اجتناب کنید.
 • در بهره بردن از درمان‌های طبیعی، محتاط باشید؛ چرا که برخی از مواد، می‌توانند موجب برانگیختگی زخم سوختگی شوند.
 •  دستورات پزشک را با دقت اجرا کنید.
 • نسبت به نگهداری پانسمان زخم سوختگی کوشا باشید.
 • برای درمان زخم سوختگی به کلینیکی تخصصی؛ همچون کلینیک زخم مراجعه کنید.

آیا زخم سوختگی به صورت کامل قابل درمان است؟!

مهم نیست که زخم سوختگی شما خفیف است یا شدید، شما عزیزان می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلفی نسبت به درمان زخم سوختگی عمیق یا سطحی خود اقدام کنید تا دوباره زیبایی و سلامت خود را بدست آورید.

البته توجه داشته باشید که درمان زخم سوختگی باید به دست پزشکی متخصص و توانا در این حوزه صورت بگیرد؛ درصورتی‌که درمان زخم سوختگی از سوی افراد غیرمتخصص صورت بگیرد، می‌تواند منجر به صدمات جبران‌ناپذیری برای بیمار شود و بر سلامت و زیبایی او تاثیر منفی بگذارد.

پس اگر شما نیز به دنبال کلینیکی مناسب و تخصصی برای درمان زخم سوختگی خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات و مشاوره کلینیک زخم بهره ببرید.

نتیجه‌گیری

به طور خلاصه، اهمیت درمان زخم سوختگی به صورت سریع و موثر را نمی توان نادیده گرفت. این نه تنها به بهبود زخم کمک می کند، بلکه خطر عفونت و درد را کاهش می دهد. همچنین از عوارض جلوگیری می کند.

سوالات متداول درمان زخم سوختگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط