لوگو دکتر زخم
عفونت زخم پا

درمان عفونت زخم و انواع روش های آن

در خصوص درمان عفونت زخم باید اشاره کنیم که این موضوع در حالت کلی می تواند به محل زخم و میزان شدت آن بستگی داشته باشد، از همه مهم تر پزشک با توجه به نوع زخم از روش های درمانی مختلفی استفاده می کند اگر می خوhهید تا با این روش های درمانی بیشتر آشنا شوید تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

درمان عفونت زخم

روش های درمان عفونت زخم

در صورتی که هریک از علائم عفونت زخم را داشتید لازم است تا هر چه سریع تر اقدامات لازم به منظور درمان را انجام دهید که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد، ولی قبل از هر چیزی باید اشاره کنیم که این اقدامات باید حتما زیر نظر بهترین کلینیک درمان زخم انجام داده شود چرا که انجام یک اقدام نادرست ممکن است روند درمان زخم را کندتر کند.

  • مصرف آنتی بیوتیک

استفاده از کرم ها ضد عفونی کننده و مصرف آنتی بیوتیک ها در واقع به منظور جلوگیری از ورود میکروب و باکتری به محل بریدگی زخم می تواند بسیار کمک کننده باشد.

عفونت های موضعی با آنتی بیوتیک های موضعی که به صورت کرم یا پماد هستند درمان می شوند ولی توجه داشته باشید که مصرف آنتی بیوتیک نباید به صورت خودسرانه باشد و حتما باید زیر نظر کلینیک زخم آن را مصرف کنید.

  • شستشوی زخم

شستشوی درست و صحیح زخم در درمان عفونت زخم نقش بسیار موثری دارد از همین رو توجه داشته باشید، آب سرد برای انجام این کار می تواند گزینه بسیار مناسبی محسوب شود. بعد از اینکه زخم خود را به درستی شستشو دادید دقت باید آن را با حوله تمیز آن را خشک کنید.

در بعضی از مواقع ممکن است ذراتی در داخل زخم باقی مانده باشد که حتما باید پاکسازی شود، ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که استفاده از الکل به شدت ممنوع است چرا که زخم را تحریک کرده و روند درمان را دچار اختلال می کند.

برای پاکسازی و شستشوی زخم خود به هیچ عنوان از پنبه استفاده نکنید چرا که باعث چسبیدن ذرات آن برروی زخم می شود.

  • وکیوم تراپی

یکی از موثر ترین روش های درمانی برای زخم عفونی محسوب می شود که روند بهبودی را تسریع می بخشد.

  • اورون تراپی

استفاده از این روش درمانی باعث شده تا اکسیژن بیشتری به بافت زخم وارد شود از همین رو روند درمانی نیز به طبع با سرعت بیشتری پیش می رود. اگر می خواهید تا با روش اوزون تراپی بیشتر آشنا شوید حتما این مقاله از سایت را مطالعه کنید.

  • تغذیه مناسب

رعایت رژیم غذایی سالم و مصرف مایعات کافی می تواند به درمان کمک بسیار زیادی کند.

توجه داشته باشید که عفونت باعث می شود که سیستم ایمنی بدن شروع به فعالیت و دفاع از بدن کند و این مورد باعث تورم ناحیه و آسیب به بافت های ناحیه اطراف زخم می شود. جالب است بدانید که این موضوع سرعت بهبود زخم را کاهش می دهد پس درمان به موقع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

درمان عفونت زخم مزمن به چه صورت است؟

در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که درمان عفونت زخم های مزمن نظیر زخم بستر، زخم پای دیابتی، زخم های ناشی از سوختگی اگر به مرحله ای برسد که دچرا عفونت شده باشد لازم است تا حتما از اقدامات درمانی ویژه ای برای آن استفاده کرد که این البته زیر نظر بهترین کلینیک درمان زخم در تهران انتخاب می شود.

ذکر این نکته بسیاز حائز اهمیت می باشد که در این نوع زخم ها دیگر نمی توان از پانسمان و گاز استریل استفاده کرد، در نتیجه نیازمند استفاده از پانسمان های بسیار پیشرفته تری خواهد داشت.

از مهم ترین ویژگی های بارز درمان از طریق این نوع پانسمان باید اشاره کنیم که از مواد پلیمری طبیعی و مصنوعی تشکیل شده است که به سرعت درمان کمک بسیار زیادی می کند.

همچنین این نوع پانسمان از مواد باکتریایی تشکیل شده که برای از بین بردن عفونت بسیار کمک کننده می باشد پس با توجه به این ویژگی مهم، مصرف آنتی بیوتیک به طبع کمتر می شود و سرعت بهبودی هم بیشتر خواهد شد.

عدم درمان عفونت زخم

توجه داشته باشید که عفونت زخم یک مشکل کاملا جدی است که لازم است حتما اقدامات درمانی مناسب برای آن انجام داده شود ولی اگر از موضوع درمان چشم پوشی شود احتمال بروز خطرات و عوارض به سنبت افزایش می باید که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن درد شدید
  • سلولیت ( عفونت باکتریایی لایه پوستی )
  • سپتیسمی ( عفونت باکتریایی خون که به کل بدن گسترش می یابد و باعث التهاب داخلی می شود )
عدم درمان عفونت زخم

کلام آخر

همانطور که خواندید درمان عفونت زخم اهمیت بسیار بالایی دارد و در صورت عفونی شدن لازم است تا هر چه سریع تر اقدامات درمانی مناسب برای آن انجام داده شود چرا که اگر درمان به تعویق بیافتد منجر به مزمن شدن زخم می شود و روند درمان نیز کمی سخت تر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط