لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
پیشگیری از عفونت زخم

پیشگیری از عفونت زخم؛ موثرترین روش‌های جلوگیری

پیشگیری از عفونت زخم از نکات مهم در مورد زخم ها محسوب می‌شود که از مهمترین آن ها می‌توان به رعایت بهداشت کافی، استفاده از باندهای مخصوص پزشکی، ضد عفونی کننده‌ها و … اشاره کرد. ما در این نوشتار در خصوص تمامی موارد ذکر شده به طور مفصل صحبت خواهیم کرد، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عوامل موثر در پیشگیری از عفونت زخم

پیشگیری از عفونت زخم چگونه است

از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در پیشگیری از عفونت زخم، در واقع رعایت یک رژیم غذایی خاص و از همه مهم تر استفاده از باند های مخصوص است.

✳️ رعایت یک رژیم غذایی مناسب به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و از همه مهم تر ریسک عفونت زخم را کاهش می‌دهد.

✳️ استفاده از پانداژ های مخصوص، به عنوان یک پوشش محافظ از زخم عمل می کند در واقع تماس زخم با باکتری ها به صفر می‌رسد.

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده یکی دیگر از عوامل پیشگیری از عفونت زخم در واقع رعایت بهداشت دست ها محسوب می‌شود. از همین رو دقت داشته باشید که دست های خود را به طور مرتب با آب و صابون و مواد ضد عفونی کننده بشویید تا ریسک ابتلا به عفونت کاهش یابد.

📌 نکته: زمانی که مواد اضافی بر روی زخم قرار دارد، برای ایجاد عفونت نیاز به میکروارگانیسم های کمتری است. برداشتن این مواد به بهبود مکانیسم های دفاعی بدن کمک می‌کند. شست و شوی زخم با محلول استریل و محلول ضد میکروب می‌تواند به برداشتن مواد اضافی از روی زخم کمک کند.

در صورتی که از شستشو دهنده های ضد میکروب استفاده می‌شود، حتماً باید از محلول رقیق و غیر سمی استفاده نمود، در غیر این صورت این مورد می‌تواند تاثیر منفی بر روی زخم داشته باشد.

بیشتر بخوانید: با روش‌های درمان عفونت زخم بیشتر آشنا شوید.

راه های پیشگیری از عفونت زخم در بیمارستان

راه های پیشگیری از عفونت زخم

در حالت کلی مهمترین عامل در پیشگیری از عفونت زخم در بیمارستان شامل استفاده از تجهیزات پزشکی جدید و باند های کاملا مخصوص است.

دقت داشته باشید که در زمان بررسی زخم لازم است تا حتما تجهیزات پزشکی مورد استفاده حتما تمیز و ضدعفونی باشند تا از این طریق بتوان از احتمال ایجاد عفونت جلوگیری کرد.

نکته: تمامی کارکنان بیمارستان لازم است تا حتما نسبت به بهداشت دست های خود دقت داشته باشند و به طور منظم آن را تمیز کنند تا از ریسک ابتلا به عفونت بتوان پیشگیری کرد.

🔶 بیشتر بخوانید: درمان زخم عفونی در خانه

پیشگیری از عفونت زخم در افراد مسن

عفونت زخم در افراد مسن نسبت به دیگران بیشتر خواهد بود. از همین رو پیشگیری از عفونت زخم در این افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

همانطور که در ابتدا اشاره شد مهمترین راه‌های پیشگیری از عفونت زخم می توان به استفاده از بانداژ برای محافظت از زخم و مراقبت های لازم از پوست اشاره کرد. چرا که پوست این گروه از افراد نسبت به دیگران کمی حساس تر خواهد بود؛بنابراین رعایت این نکات از اهمیت بالایی برخوردار است.

در انتهای این بخش باید اشاره کرد استفاده از جدید ترین تجیهزات پزشکی در بهترین کلینیک درمان زخم نظیر دستگاه‌های تشخیصی بهبودی و … می‌تواند از عفونی شدن زخم در این گروه از افراد جلوگیری کمک کند.

بیشتر بخوانید: درمان زخم بستر

کلام آخر

ما در این مقاله به مهم تین راه های پیشگیری از عفونت زخم اشاره کردیم. دقت داشته باشید که به منظور جلوگیری از عفونت زخم، راه های مختلفی اعم از تغذیه مناسب، استفاده از مواد ضد عفونی کننده، مراقبت از زخم و … ذخیل است. البته روش های نام برده بسته به نوع زخم می‌تواند کاملا متفاوت باشد. پس، بهتر است قبل از اقدام به انجام هر کاری به یک کلینیک خوب برای پیشگیری و درمان مراجعه نمایید.

سوالات متداول پیشگیری از عفونت زخم

✔️ آیا استفاده از ماسک می‌تواند در پیشگیری از عفونت زخم موثر باشد؟

بله- چرا که این کار انتقال باکتری از راه دهان را برروی زخم را تا حدودی کاهش می دهد.

✔️ مراقبت از پوست در پیشگیری از عفونت زخم به چه معناست؟

در خصوص این موضوع دقت داشته باشید که حتما به طور مرتب پوست خود را تمیز کنید تا از این طریق بتوان از ایجاد آسیب خارجی محافظت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط