لوگو دکتر زخم
روش های پیشگیری از عفونت زخم

پیشگیری از عفونت زخم

پیشگیری از عفونت زخم در واقع جزء مهم ترین نکات در مورد زخم ها محسوب می شود که از مهم ترین آن ها می توان به رعایت بهداشت کافی، استفاده از باندهای مخصوص پزشکی، ضد عفونی کننده ها و … اشاره کرد. ما در این نوشتار در خصوص تمامی موارد ذکر شده به طور مفصل صحبت خواهیم کرد پس تا انتها همراه ما باشید.

پیشگیری از عفونت زخم

عوامل موثر در پیشگیری از عفونت زخم

از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در پیشگیری از عفونت زخم در واقع رعایت یک رژیم غذایی خاص و از همه مهم تر استفاده از باند های مخصوص است.

✳️ رعایت یک رژیم غذایی مناسب به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و از همه مهم تر ریسک عفونت زخم را کاهش می دهد.

✳️ استفاده از پانداژ های مخصوص، به عنوان یک پوشش محافظ از زخم عمل می کند در واقع تماس زخم با باکتری ها به صفر می رسد.

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده یکی دیگر از عوامل پیشگیری از عفونت زخم در واقع رعایت بهداشت دست ها محسوب می شود از همین رو دقت داشته باشید که دست های خود را به طور مرتب با آب و صابون و مواد ضد عفونی کننده بشویید تا ریسک ابتلا به عفونت کاهش یابد.

📌 نکته: زمانی که مواد اضافی بر روی زخم قرار دارد، برای ایجاد عفونت نیاز به میکروارگانیسم های کمتری می باشد. برداشتن این مواد به بهبود مکانیسم های دفاعی بدن کمک می کند. شست شوی زخم با محلول استریل و محلول ضد میکروب می تواند به برداشتن مواد اضافی از روی زخم کمک کند.
در صورتی که از شستشو دهنده های ضد میکروب استفاده می شود، حتماً باید از محلول رقیق و غیر سمی استفاده نمود، در غیر این صورت این مورد می تواند تاثیر منفی بر روی زخم داشته باشد.

بیشتر بخوانید: با علائم عفونت زخم بیشتر آشنا شوید.

راه های پیشگیری از عفونت زخم در بیمارستان

در حالت کلی مهم ترین عامل در پیشگیری از عفونت زخم در بیمارستان شامل استفاده از تجهیزات پزشکی جدید و باند های کاملا مخصوص می باشد.

دقت داشته باشید که در زمان بررسی زخم لازم است تا حتما تجهیزات پزشکی مورد استفاده حتما تمیز و ضدعفونی باشند تا از این طریق بتوان از احتمال ایجاد عفونت جلوگیری کرد.

نکته: تمامی کارکنان بیمارستان لازم است تا حتما نسبت به بهداشت دست های خود دقت داشته باشند و به طور منظم آن را تمیز کنند تا از ریسک ابتلا به عفونت بتوان پیشگیری کرد.

جلوگیری از عفونت زخم در سالمندان

عفونت زخم در افراد مسن نسبت به دیگران بیشتر خواهد بود از همین رو پیشگیری از عفونت در این افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

همانطور که در ابتدا اشاره شد مهم ترین راه های پیشگیری می توان به استفاده از بانداژ برای محافظت از زخم و مراقبت های لازم از پوست اشاره کرد چرا که پوست این گروه از افراد نسبت به دیگران کمی حساس تر خواهد بود بنابراین رعایت این نکات از اهمیت بالایی برخوردار است.

در انتهای این بخش باید اشاره کرد استفاده از جدید ترین تجیهزات پزشکی در بهترین کلینیک درمان زخم نظیر دستگاه‌های تشخیصی بهبودی و … می تواند از عفونی شدن زخم در این گروه از افراد جلوگیری کند.

سوالات متداول

آیا استفاده از ماسک در پیشگیری از عفونت زخم موثر باشد؟

بله- چرا که این کار انتقال باکتری از راه دهان را برروی زخم را تا حدودی کاهش می دهد.

مراقبت از پوست در پیشگیری از عفونت زخم به چه معناست؟

در خصوص این موضوع دقت داشته باشید که حتما به طور مرتب پوست خود را تمیز کنید تا از این طریق بتوان از ایجاد آسیب خارجی محافظت کرد.

کلام آخر

ما در این مقاله به مهم تین راه های پیشگیری از عفونت زخم اشاره کردیم دقت داشته باشید که به منظور جلوگیری راه های مختلفی اعم از تغذیه مناسب، استفاده از مواد ضد عفونی کننده، مراقبت از زخم و … ذخیل می باشد البته دقت داشته باشید که روش های نام برده بسته به نوع زخم می تواند کاملا متفاوت باشد پس بهتر است قبل از اقدام به انجام هر کاری به یک کلینیک خوب برای پیشگیری و درمان مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط