لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.

انواع زخم های عروقی را بشناسید!

انواع زخم های عروقی، زخم‌های مزمنی هستند که در پی مشکلات مربوط به سیستم گردش خون ایجاد می‌شوند. به همین خاطر، از میزان حساسیت افراد نسبت به درد و آسیب کاسته می‌شود. این زخم ها طی روند طبیعی بهبود نمی یابند و احتمال بروز عفونت در آن ها بالاست.

در این مقاله به بررسی انواع این زخم ها اشاره خواهیم کرد.

انواع زخم های عروقی چیست؟

انواع زخم‌ های عروقی ناشی از آسیب و ضعف عروق و عروق خونی هستند که می‌توانند به دلیل عوامل مختلفی از جمله بیماری‌های وریدی یا آسیب ناشی از فشار طولانی بر روی پوست ایجاد شوند.

زخم‌های وریدی و زخم‌های شریانی، از جمله انواع زخم های عروقی هستند که عمدتا در نواحی تحتانی بدن مانند پاها و انگشت ها ظاهر می شوند.

انواع زخم های عروقی چیست

علائم و نشانه های انواع زخم های عروقی

آسیب شریان ها به دلیل کاهش جریان خونرسانی به بافت ها منجر به تشکیل زخم های شریانی می شود. انواع زخم های عروقی، نتیجه آسیب رگ های خونی و بازگشت بد جریان خون به قلب هستند.

درد و التهاب، از جمله علائم مشترک میان تمام زخم هاست، اما علائم زخم های شریانی و وریدی با هم متفاوت است، که به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم.

بیشتر بخوانید: درمان زخم عروقی

علائم زخم های شریانی

زخم های شریانی عمدتا در قسمت های خارجی زانو، پا، پاشنه پا و انگشت ها ظاهر می شوند. این قبیل زخم ها با درد همراه هستند و ظاهر تورفته ای دارند. برخی دیگر علائم و یا مشخصات عبارتند از:

  • زخم هایی به رنگ زرد و یا سیاه
  • زخم عمیق
  • سفت و بی مو شدن پوست ناحیه
  • پا دردهای شبانه
  • بدون خونریزی
  • سرد بودن ناحیه هنگام لمس
  • قرمز شدن پا

علائم زخم های وریدی

زخم‌های وریدی عمدتا در نواحی پشت زانو و یا قسمت داخلی مچ پا ظاهر می‌شوند و معمولا مشکلی را برای فرد به وجود نمی‌آورند، مگر این که عفونی شوند. برخی دیگر علائم زخم های وریدی عبارتند از:

  • التهاب و تورم
  • خارش و سفتی پوست
  • ترشح از زخم

علت بروز انواع زخم های عروقی

کاهش جریان خون، یکی از دلایل اصلی تشکیل انواع زخم های عروقی است. با مختل شدن روند خونرسانی، اکسیژن و مواد مغذی کمتری به پوست و بافت ناحیه می‌رسد که در نهایت شاهد التهاب و تشکیل زخم های عمیق خواهیم بود.

1- علت تشکیل زخم های شریانی

مسدود شدن شریان ها، علت اصلی بروز زخم های شریانی از انواع زخم های عروقی است. شریان ها مسئول انتقال اکسیژن و مواد مغذی به بافت ها هستند، به همین خاطر مسدود شدن شان باعث برهم خوردن این روند و تشکیل زخم های باز خواهد شد.

علت بروز انواع زخم های عروقی

عواملی مانند سن، ابتلا به دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا و یا مشکلات کلیوی بر تشکیل زخم های شریانی تاثیر می گذارند.

2- علت تشکیل زخم های وریدی

زخم های وریدی، یکی از شایع ترین انواع زخم های عروقی در ناحیه پا هستند که در اثر آسیب رگ های خونی ایجاد می شوند. رگ های خونی مسئول انتقال خون از قسمت های مختلف بدن به قلب هستند. در صورتی که این روند مختل شود، خون در یک ناحیه جمع می‌شود که منجر به بروز ادم و تورم خواهد شد.

کاهش خونرسانی به بافت های موجود در پا، باعث مرگ بافت و تشکیل انواع زخم عروقی خواهد شد. برخی دیگر عوامل موثر در ایجاد انواع زخم های عروقی عبارتند از:

– فشار خون بالا

– آسیب، ضربه و یا شکستگی

– چاقی و اضافه وزن

– ترومبوز

پیش از شروع درمان، ابتدا پزشک به بررسی ایجاد این قبیل زخم ها می‌پردازد. انواع زخم های عروقی معمولا با درمان های مناسب و مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شوند. شرایطی مانند دیابت، آرتریت روماتوئید، بیماری های شریانی، لوپوس و بیماری های کلیوی بر روند درمان تاثیر می‌گذارند.

نتیجه گیری

انواع زخم های عروقی (شریانی و وریدی) زخم هایی هستند که در نتیجه مختل شدن روند خونرسانی ایجاد می شوند. در صورت عدم درمان، شاهد بروز عوارض جدی تری خواهیم بود. در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی و یا درد در نواحی تحتانی بدن مانند پاها حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید.

سوالات متداول انواع زخم های عروقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط