لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
اوزون تراپی زخم

اوزون تراپی زخم

اوزون تراپی در واقع یکی از جدیدترین روش های درمان زخم است که در ترمیم هر چه سریع تر زخم تاثیر بسیار زیادی دارد. توجه داشته باشید که استفاده از این روش درمانی از گاز، مایع یا محلول حاوی اوزون استفاده می شود که آن را از طریق پوست، تزریق یا به روش خوراکی وارد بدن می کنند. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص این روش درمانی و میزان تاثیرات آن در بهبود زخم ها صحبت کنیم پس تا انتها این نوشتار همراه ما باشید.

اوزون تراپی زخم چیست

تاثیر اوزون تراپی برروی زخم

طبق مطالعات زیادی که صورت گرفته است به این نتیجه رسیده اند که روش اوزون تراپی به دلیل مواد ضد عفونی و آنتی باکتریالی که دارد، احتمالاً نقش موثری در درمان زخم های ایسکیمیک، مزمن خواهد داشت. توجه داشته باشید که زخم های مزمن اگر بهبود نیابند می تواند یکی از دلایل مرگ و میر به شمار برود.

در ادامه به توضیحاتی در مورد یک بیمار 46 ساله که تصادفی با موتور سیکلت داشته می پردازیم. این بیمار دچار قطع پا از ناحیه استخوان ران شده بود. دو ماه بعد از بستن ناحیه با وجود اینکه درمان های مناسب صورت گرفته بود و پانسمان ها هم به طور مرتب تعویض می شدند بیمار بهبودی کامل را بدست نیاورد.  

زمانی که فرد از درمان اولیه پاسخ مناسبی را دریافت نکرد تحت درمان اوزون تراپی قرار گرفت که بعد از گذشت 5 هفته از درمان بهبودی کامل فرد حاصل شد.  

توجه داشته باشید که استفاده از این روش درمانی زمانی که سایر روش ها پاسخ گو نبودند می تواند سرعت روند بهبودی را به دلیل مواد ضد عفونی کننده بیشتر کند. علاوه بر تمامی موارد گفته شده افزایش اکسیژن درونی در این روش درمانی درد را کاهش می دهد.

نکته: زخم های ناشی از قطع عضو به دلیل هزینه های درمانی بالا، احتمال بالای عفونت و روند بهبود آهسته ی که دارد می توان گفت یکی از مسائل چالش برانگیز در این نوع زخم ها به شمار می رود.

اوزون تراپی زخم چه مزایای دارد؟

از مهم ترین مزایای که این روش درمانی می تواند به همراه داشته باشد به شرح زیر می باشد:

  • به درمان انواع زخم ها به دلیل داشتن خاصیت التهابی کمک بسیار زیادی می کند.
  • خطراتی که بیماری دیابت می تواند به همراه داشته باشید را انجام این روش درمانی کاهش می دهد.
  • به تحریک سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می کند و این موضوع باعث شده تا گلبول های سفید به مقدار بیشتری ترشح شوند.
  • ترمیم هر چه سریع تر زخم ها از مزایای بارز اوزون تراپی زخم محسوب می شود.
مزایای اوزون تراپی زخم
  • استفاده از این روش درمانی به گردش خون بسیار کمک می کند.
  • بخار استفاده شده در این روش درمانی می تواند باکتری و آلودگی های ایجاد شده برروی زخم را درمان کند.

توجه داشته باشید که برای انجام این روش درمانی لازم است تا حتما به بهترین کلینیک درمان زخم مراجعه کرد.

استفاده از اوزون تراپی برای زخم پای دیابتی

استفاده از این روش درمانی با توجه به مزایای بسیار زیادی که دارد در درمان انواع اختلالات می تواند بسیار موثر باشد از همه مهم تر این روش درمانی یک ضد عفونی کننده قوی در درمان انواع زخم ها به شمار می رود.

علاوه بر آن استفاده از این روش درمانی در درمان زخم پای دیابتی بسیار موثر است. چرا که خونرسانی کاملا بهبود یافته و علاوه بر آن استفاده از گاز اوزون در این روش به کاهش آسیب های عصبی نیز بسیار کمک می کند.

همچنین توجه داشته باشید که به تنظیم قند خون نیز بسیار کمک می کند با توجه به تمامی مزایای گفته شده این روش درمانی مزایای بیشماری را به همراه دارد که می تواند به درمان این نوع زخم ها کمک کند و انجام هر گونه عمل جراحی پیشگیری نماید.

اوزون تراپی زخم مزمن

مزمن بودن زخم به عدم تعادل بین بافت های محلی آسیب دیده و متابولیک سیستمی بستگی دارد که در نتیجه آن احتمال تورم بافت، آنورکسیا (کمبود اکسیژن )، ورم یا ادم، انجماد و خروج سیتوکین ها و عناصر تشکیل دهنده خون وجود خواهد داشت.

روش های درمانی جدیدی برای درمان زخم مزمن وجود دارد مانند پانسمان های حاوی کلاژن، جراحی و استفاده از مواد ضد میکروبی و آنزیمی و … که امروزه روش اوزون تراپی به عنوان روشی قوی و موثر برای درمان به شمار می رود که با استفاده از مکانیسم های حفاظتی، از سلول ها و اعضای بدن محافظت می کند.

سوالات متداول

کلام آخر

در انتهای مقاله باید اشاره کنیم که اوزون تراپی زخم در واقع جزء بهترین و موثر ترین روش های درمانی برای انواع زخم به شمار می رود، که روند درمانی آن خیلی سریع انجام می شود و هیچ نوع اثری از زخم برروی پوست شما باقی نخواهد ماند و در انتها در مقایسه با سایر روش های درمانی هزینه مقرون به صرفه تری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط