لوگو دکتر زخم
درمان زخم عروقی

درمان زخم عروقی با سریع ترین روش

امروزه درمان زخم عروقی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر این زخم ها مخصوصا در ناحیه ی تحتانی بدن یعنی پاها ایجاد و درمان نشوند سبب بروز عوارض غیرقابل جبران برای بیمار خواهد شد. توجه داشته باشید که نوع انتخاب روش درمانی این نوع زخم ها در حالت کلی بستگی به میزان شدت زخم دارد که پزشک بعد از معاینه زخم آن را تعیین می کند تا از این طریق بتواند افزایش گردش خون را در محل زخم شده افزایش داد.

درمان زخم عروقی

7 روش درمانی برای درمان زخم عروقی

این زخم ها از اختلال انتقال خون به اندام های تحتانی ایجاد می شوند. طبق بررسی های انجام شده معمولا 75 درصد از زخم های عروقی پا از نوع زخم های وریدی، 10 درصد از نوع زخم های شریانی، 15 درصد از نوع زخم های مختلط و 5 درصد از زخم های عروقی منشا گرفته از اختلالات لنفی، می باشند.

به طور معمول این زخم ها زمانی ایجاد می گردند که مسیر بازگشت خون از ناحیه ی پا به سمت قلب برای تصفیه شدن مختل گشته باشد.

نکته: به این نوع زخم ها باید حتما توجه شود چرا که عدم درمان و به تعویق انداختن آن منجر به بدخیم شدن زخم شده و باعث می شود تا روند درمان به طبع کند تر پیش برود. از مهم ترین روش های درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1: پاکسازی زخم

در اولین مرحله از درمان زخم عروقی لازم است تا حتما پاکسازی زخم به درستی انجام داده شود به منظور انجام این کار لازم است تا حتما بافت مرده از روی زخم جدا شود، چرا که عفونی شدن زخم روند درمان را مشکل می کند.

توجه داشته باشید که جداسازی بافت مرده زخم در بعضی از مواقع ممکن است برای چند بار انجام داده شود، همچنین در این دوران حتما باید تمامی دارو های تجویز شده از سوی پزشک به موقع مصرف شود.

2: پانسمان

استفاده از پانسمان برای هر نوع زخمی لازم و ضروری است و باید حتما نوع آن به درستی انتخاب شود. هدف از پانسمان در واقع عدم ورد باکتری برروی زخم است، علاوه بر آن از مهم ترین ویژگی های بارز پانسمان در واقع مرطوب نگهداشتن زخم است البته باید اشاره کنیم که این کار مانع از وارد شدن باکتری به زخم شده در نتیجه زخم زودتر بهبود می یابد.

برای پانسمان کردن توجه داشته باشید که تعویض به موقع پانسمان اهمیت بالایی دارد، این موضوع بسته به نوع زخم باید حتما به موقع انجام داده شود.

بیشتر بخوانید: درمان زخم بستر

3: وکیوم تراپی برای درمان زخم عروقی

از دیگر روش های درمانی زخم عروقی در واقع وکیوم تراپی زخم می باشد که استفاده از آن بسته شدن زخم و ترمیم هر چه سریع تر آن را به همراه خواهد داشت، همچنین خلا و مکش ایجاد شده با این روش می تواند خونرسانی را محل آسیب دیده را افزایش می دهد این موضوع کمک می کند تا بافت جدیدی برروی زخم ایجاد شود.

4: PRP تراپی برای درمان زخم عروقی

استفاده از این روش درمانی در واقع نه تنها به درمان زخم عروقی کمک می کند بلکه برای درمان زخم پای دیابتی نیز بسیار کمک کننده خواهد بود. نحوه استفاده از این روش در واقع به این صورت است که لازم است تا حتما از پلاسمای خون خود شخص برای ترمیم هر چه سریع تر زخم استفاده شود.

5: درمان فشاری

درمان فشاری نیز از دیگر روش های درمانی محسوب می شود که بر حسب نیاز ممکن است یکبار نیاز به تعویض پانسمان داشته باشد.

6: لیزر تراپی زخم عروقی

لیزر تراپی نیز از دیگر روش های درمان زخم عروقی محسوب می شود که بافت عروقی آسیب دیده پا را خیلی سریع درمان می کند، روند استفاده از این روش به این صورت است که نور استفاده شده در لیزر به ترمیم هر چه سریع تر زخم کمک می کند پس لازم است تا اگر از این روش استفاده می کنید به هیچ عنوان درمان را به تعویق نیاندازید چرا که استفاده مستمر می تواند احتمال عود مجدد زخم را کاهش می دهد.

7: اوزون تراپی زخم عروقی

اوزون تراپی نیز یکی دیگر از روش های درمانی محسوب می شود که البته می توان از آن برای سایر زخم ها نظیر زخم عفونی، زخم فشاری و … استفاده کرد که نحوه انجام آن از طریق تزریق می باشد.

به منظور انتخاب یک روش درمان مناسب باید حتما به بهترین کلینیک درمان زخم مراجعه نمایید.

کلام آخر

در انتهای این مقاله باید اشاره کنیم که درمان زخم عروقی کمی زمان بر خواهد بود، در بعضی از مواقع با توجه به نوع زخم پزشک مصرف آنتی بیوتیک را به منظور پیشگیری از ایجاد عفونت توصیه می کند ولی روش های درمانی دیگری نیز مثل تمیز کردن زخم، پانسمان و … وجود دارد که در مورد هریک از آن ها صحبت کردیم توجه داشته باشید که انتخاب هریک از این روش های درمانی بعد از معاینه و بررسی زخم تعیین می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط