لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
افراد دیابتی از چه کفشی باید استفاده کنند

کفش مناسب برای افراد دیابتی 👟

ما در این نوشتار می خواهیم تا در مورد کفش مناسب برای افراد دیابتی صحبت کنیم اگر می خواهید تا در مورد این موضوع بیشتر بدانید حتما تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید. یکی از موضوعات بسیار مهمی که در افراد مبتلا به بیماری دیابت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است انتخاب کفش مناسب است چرا که از این طریق می تواند از آسیب دیدگی زخم یا بدتر شدن آن پیشگیری کرد.

کفش مناسب برای افرادی دیابتی

ویژگی کفش مناسب برای افراد دیابتی

کفشی که افراد دیابتی انتخاب می کنند، باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

✳️ از فشار وارده به پا کم کند.

این کفش باید به گونه ای باشد که فشار از روی کف پا برداشته شود، چرا که این ناحیه بیشتر در معرض زخم و تاول قرار دارد. از آن جایی که نوروپاتی و آسیب عصبی از جمله عوارض بیماری دیابت می باشد، تشخیص اولیه و سریع زخم، تاول و آسیب در این بیماری سخت می باشد.

✳️ از تمامی قسمت های پا محافظت کند.

به دلیل وجود زخم باز در پای بیماران دیابتی و احتمال بروز عفونت، این افراد نباید به هیچ عنوان پا برهنه راه بروند و حتما کفشی که استفاده می کنند از پاها در برابر هر گونه آسیب خودداری کند.

✳️ برای مدت زمان طولانی قابل استفاده باشد.

کفش مناسب برای افراد دیابتی باید به گونه ای باشد که فرد هنگام پوشیدن آن برای مدت زمان طولانی احساس راحتی داشته باشد و به هیچ عنوان بعد از خارج کردن ان ار پا احساس ناخوشایند نداشته باشد.

✳️ مناسب سایز پا باشند.

دقت داشته باشید در صورتی که کفش برای پا کوچک باشد، می تواند منجر به بروز آسیب و تاول در پا شود.

✳️ عمق مناسب داشته باشد.

حتما عمق کفش برای این افراد لازم است تا عمیق باشد چرا که در این شرایط فضای کافی در کفش وجود دارد تا از این طریق بتوان کفی یا پد مخصوص را در آن قرار داد تا از این طریق بتوان سطح فشار به زخم را کاهش داد.

✳️ انتخاب کفش های بندی

شاید فکر کنید که کفش های بدون بند در واقع جزء بهترین گزینه برای این افراد محسوب می شود اما باید توجه داشته باشید که در انتخاب کفش خود حتما دقت داشته باشید که کفش شما راحت باشد تا از این طریق بتوانید فعالیت های روزانه خود ار خیلی راحت و بدون هیچ مشکلی انجام دهید.

با توجه به تمامی موارد ذکر شده حتما در انتخاب کفش خود دقت داشته باشید تا دچار هیچ مشکلی نشوید.

نکات مهم در انتخاب کفش مناسب برای افراد دیابتی

توجه داشته باشید که هر گونه آسیب و تغییر در پوست و یا فرم حتی فرم پا، می تواند باعث حساس شدن پوست شده و احتمال ایجاد زخم را چند برابر کند البته تاثیرات دیگری را نیز به همراه دارد که از مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

  • افراد دیابتی که از نوروپاتی دیابتی و آسیب های عصبی رنج می برند و متوجه تغییر در پوست خود نمی شوند، بایستی همواره پای خود را بررسی کنند تا متوجه هر گونه تغییر شوند، و از کفش های مناسب سایز پای خود استفاده کنند.
  • مواد طبیعی مانند چرم، علاوه بر محافظت از پاها، از شدت تعریق پا نیز کم می کنند.
  • توصیه می شود افراد دیابتی از پوشیدن کفش پاشنه دار خودداری کنند، چرا که با پوشیدن این نوع کفش ها، فشار وارده به برخی قسمت های پا بیشتر از سایر نقاط می باشد.

سوالات متداول

چرا افراد دیابتی بایستی حتما کفش مخصوص به خود را بپوشند؟

توجه داشته باشید که بیماران دیابتی به دلیل بالا بودن قند خون نسبت به دیگر افراد بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار دارند از همین رو بهتر است تا در ابتدا در انتخاب کفش خود استاندارد های لازم را رعایت نمایند تا دچرا هیچ مشکلی نشوند.

چرا باید همیشه کفش پای دیابتی را پوشید؟

دقت داشته باشید که این موضوع بسته به شرایط هر فرد متفاوت می باشد ولی بهتر است مدام این کفش را بپوشید و در بعضی از مواقع مثل استراحت کردن از کفش های معمولی استفاده کنید.

چگونه می توانم بفهمم کفش انتخابی برای من مناسب است با خیر؟

بهتر است تا در مورد این موضوعحتما با یک پزشک خود مشورت نمایید تا با توجه به پا بتواند مناسب ترین کفش را برای شما انتخاب نماید.

ایا استفاده از کفش طبی برای افراد دیابتی مناسب است؟

خیر – لازم است تا برای پیشگیری از بروز آسیب دیدگی از کفش مخصوص خود استفاده نمایند چرا که کفش های طبی برای تمامی افراد مناسب می باشد.

کلام آخر

در انتهای این نوشتار که در مورد کفش مناسب برای افراد دیابتی بود باید دقت داشته باشید کفش انتخابی شما به هیچ عنوان کوچک نباشد تا پا را دچار آسیب کند. در صورتی که هر سوال دیگری در مورد این موضوع دارید می توانید در بخش انتهایی مقاله آن را مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط