لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
درمان زخم بستر در سالمندان

درمان زخم بستر در سالمندان؛ روش‌های درمانی موثر

درمان زخم بستر در سالمندان، به عنوان یک چالش مهم در مراقبت از این گروه از افراد، نیازمند رویکردها و راهکارهای خاص و متناسب با شرایط سنی و وضعیت سلامتی آنان است. افراد سالمند به دلیل آسیب‌پذیری بیشتر، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این عارضه قرار دارند. بنابراین، ارائه درمان‌های مؤثر و مناسب برای این گروه از بیماران، اهمیت بسیاری دارد تا بهبودی خود را هر چه سریعتر بدست آورند.

آیا درمان زخم بستر در سالمندان امکان پذیر است؟

درمان زخم بستر در افراد سالمند

بله،  با درمان زخم بستر در سالمندان با استفاده از روش‌های متنوع درمانی از جمله مراقبت‌های کامل، استفاده از فناوری‌های پزشکی پیشرفته، تغذیه مناسب می‌توان بهبودی و درمان موثری برای این نوع زخم‌ها در سالمندان فراهم کرد.

هرچند درمان زخم بستر در سالمندان ممکن است به دلیل ویژگی‌های سنی و شرایط سلامتی مختلف، چالش‌های خاصی داشته باشد، اما امکان درمان و کاهش علائم از طریق استفاده از روش‌های درمانی مناسب و توجه به نیازهای ویژه افراد سالمند وجود دارد.

راه های درمان زخم بستر در سالمندان

راه های درمان زخم بستر در سالمندان

از جمله راه های درمان زخم بستر در سالمندان به شرح زیر هستند:

✳️ پاکسازی زخم

به منظور پاکسازی زخم لازم است تا حتما پانسمان زخم بستر استفاده شده تعویض شود از همه مهم تر توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از دارو های ضد عفونی کننده مثل بتادین برای پاکسازی استفاده نکنید.

✳️ تغذیه مناسب

داشتن یک تغذیه مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است در صورتی که فرد سالمند نتواند مواد غذایی را از راه دهان بخورد می‌بایست تغذیه با سایر روش ها یعنی تزریق انجام داده شود.

✳️ جدا کردن بافت نکروز

تا زمانی که بافت گرانولاسیون را می‌توان مشاهده کرد لازم است تا حتما جداسازی بافت نکروز انجام داده شود.

نکته ای که باید در خصوص این موضوع توجه داشته باشید این است که این جداسازی به استثنای زخم های پاشنه و یا زخم ها خشک است.

✳️ کمتر کردن فشار از روی زخم

به منظور درمان لازم است تا حتما فشار را از روش زخم کمتر کرد حال زمانی که حرکت دادن توسط خود فرد غیر ممکن یا سخت باشد دستگاه های کاهش دهنده فشار دینامیک می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای این افراد محسوب شود.

✳️ استفاده از سطوح کمکی

بهتر است تا از تشک، تخت یا بالش های مخصوصی برای این گونه افراد استفاده شود تا از پوست آسیب دیده بتوان محافظت کند.

✳️ جراحی

در صورتی که زخم بستر در سالمندان خیلی بزرگ باشد که سایر روش های درمانی پاسخگو نبود نیاز به انجام جراحی برای درمان است، از جمله روش های درمان با جراحی شامل استفاده از پدهای عضلانی، پوستی و سایر بافت ها بع منظور پوشیدن زخم و استخوان است.

بیشتر بخوانید: شستشوی زخم بستر

مشکلات ناشی از عدم درمان زخم بستر در سالمندان

ایجاد زخم بستر در افراد سن بالا می تواند عوارض و خطرات بسیار زیادی را به همراه داشته باشد که از مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

  • عدم درمان زخم بستر در سالمندان می‌تواند منجر به ایجاد سرطان شود.
  • می تواند منجر به قرمز شدن و ورم پوست شود.
  • در موارد خیلی نادری زخم بستر بیماری سپسیس را در بیمار به وجود می‌آورد.
  • در صورتی که زخم عفونی شود و درمان زخم عفونی نشود، این عفونت به استخوان و مفاصل بدن منتقل می‌شود که در نهایت منجر به ایجاد اختلالاتی در عملکرد آن ها می‌شود.

با توجه به تمامی موارد گفته شده در خصوص عوارض و خطرات زخم بستر در سالمندان بهتر است تا هر چه سریع تر اقدامات درمانی مناسب در بهترین کلینیک درمان زخم انجام داده شود.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مقاله خواندید درمان زخم بستر در سالمندان به عنوان  یکی از شایع ترین مشکلات در افراد سالمند کم تحرک بسیار مهم است. پس، لازم است تا در صورت مشاهده هرچه سریع تر اقدامات درمانی مناسب انجام شود برای درمان می‌توانید به کلینیک دکتر زخم مراجعه کنید.

مدت زمان درمان زخم بستر در سالمندان چقدر است؟ 

اگر زخم ها از نوع فشاری باشد ممکن است برای مدت 3 روز تا 2 سال زمان ببرد، علاوه بر آن توجه داشته باشید که نوع روش درمانی نیز بستگی به مدت زمان ایجاد آن و اینکه در چه مرحله ای قرار داد بستگی دارد.

آیا لازم است تا حتما در درمان زخم بستر در سالمندان روی زخم  پوشانده شود؟

بله بهتر است تا حتما زخم بستر حتما پوشیده شود تا از ایجاد هرگونه عفونتی از آن محافظت شود از همه مهم تر این موضوع در درمان هرچه سریع تر زخم ها می تواند بسیار موثر باشد.

عدم درمان زخم بستر در سالمندان چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

عدم درمان به موقع زخم بستر در سالمندان منجر به عفونی شدن زخم خواهد شد، همچنین در صورت عمیق بودن زخم منجر به عفونت استخوان ها و مفاصل نیز می شود.
پس در صورت ایجاد زخم بستر لازم است تا هرچه سریع تر اقدامات درمانی مناسب انجام داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط