لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
درمان زخم با prp

درمان زخم با روش نوین پلاکت درمانی

درمان زخم با PRP

درمان زخم با PRP، از جمله روش های نوین درمان زخم می باشد و از آن جایی که از خون خود فرد به دست می آید، روشی است کاملا ایمن. PRP (پلاسمای غنی از پلاکت)، سرشار از پلاکت و فاکتورهای رشدی است که به درمان زخم های مزمن کمک می کند. همان طور که می دانید زخم های مزمن به دلیل کمبود فاکتورهای رشد روند بهبود آهسته ای دارند.

اهمیت درمان prp

پلاکت های موجود در PRP، با تولید سیگنال های پروتئینی در محل زخم و حمله به ماکروفاژها، به دفاع می پردازند. علاوه بر این، PRP حاوی مقادیری لکوسیت است که با سنتز اینترکولین ها، به واکنش های ایمنی بدن کمک می کند.
PRP، در طی دو مرحله ی زیر برای درمان زخم آماده می شود:

مرحله ی اول:

در این مرحله پلاسما از خون جدا می شود.

مرحله دوم:

در این مرحله prp را از پلاسما جدا می کنند. پی آر پی جدا شده حاوی مقادیر اندکی از پلاکت می باشد. این پلاکت ها با ترومبین و کلسیم فعال می شوند که این امر نقش مهمی را در پروسه ی درمان زخم ایفا می کند.

درمان زخم با prp
درمان زخم با prp

علاوه بر این  PRP حاوی فاکتورهای رشدی است که لازمه بهبود زخم می باشد، بعد از ترکیب شدن با کلسیم و ترومبین، تبدیل به ماده ژل مانندی می شود، که مانع از رها شدن فاکتورهای رشد و لکوسیت ها و ادامه فعالیت آن ها در بستر زخم می شود.

 وجود مقادیر بالای لکوسیت در PRP، به پیشگیری از بروز عفونت نیز کمک می کند. مزیت دیگر درمان زخم با PRP این است که جای نگرانی در خصوص انتقال بیماری هایی مانند ایدز و یا هپاتیت وجود ندارد.

روش نوین درمان زخم

درمان PRP در کنار سایر اقدامات درمانی مانند دبرید و برداشت بافت مرده از روی زخم و هم چنین استفاده از پانسمان های مناسب و تعویض به موقع آن ها به درمان و بهبود موثر زخم کمک می کند.
دبرید، یکی از مهم ترین اقدامات درمان زخم به خصوص زخم پای دیابتی می باشد که شامل برداشتن مواد و بافت مرده و عفونی، بدون رسیدن آسیب به بافت های سالم می باشد.
هر گونه ساییدگی و وارد آمدن فشار به زخم، مانع طی شدن روند بهبود به صورت طبیعی می شود. استفاده از پانسمان های مناسب تا حدی مانع وارد آمدن فشار به زخم می شود.

پلاکت درمانی زخم
پلاکت درمانی زخم

علاوه بر این، پانسمان با برداشتن مایعات اضافی از روی زخم و فراهم کردن محیط مرطوب، از زخم در برابر ورود عوامل بیماری زا و عفونت محافظت می کند.
با وجود پیشرفت های انجام شده در زمینه درمان زخم، استفاده از فاکتورهای رشد و درمان زخم با PRP، به تسریع روند بهبود زخم، کاهش احتمال قطع پای دیابتی و بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک می کند.
با توجه به مزایای PRP، از جمله آماده سازی آسان، ایمن بودن و هزینه پایین، درمان زخم با PRP یکی از موثرترین اقدامات در درمان زخم می باشد.

ترجمه: دکتر زخم

به منظور برقراری ارتباط با دکتر زخم از راه های ارتباطی زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس:   ۲۲۰۷۳۱۲۵ ۰۲۱   /   ۵۲۴۸۰۲۴۰۹۳۹    و  صفحه اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط