لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
درمان زخم با PRP

 درمان زخم با PRP چگونه است؟

درمان زخم با PRP، برای درمان زخم‌های ناحیه‌ی پا بسیار شایع است. توجه داشته باشید که این روش درمانی تکنیکی مقرون به صرفه است و و از همه مهم‌تر به ترمیم و بهبود زخم شما بسیار کمک می‌کند. در روش درمانی PRP از فرد می‌بایست نمونه خونی گرفته شود تا بتوان غلظت خون را بررسی کرد و بعد لازم است تا آن را به ۳ تا ۵ برابر اولیه افزایش دهند. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا درباره این روش به طور مفصل صحبت کنیم.

درمان زخم به روش PRP

روند درمان زخم با PRP چگونه است؟

پلاکت‌ها با تأثیرگذاری بر تکثیر و تمایز یاخته‌ای در بافت پوستی باعث تحریک ساخته شدن؛ کلاژن، الاستین، ماده‌ی بین سلولی و به دنبال آن ایجاد عروق جدید می‌شوند. توجه داشته باشید که پلاکت‌ها درهنگام آسیب‌های بافتی، در محل زخم تجمع می‌یابند و با ایجاد سد و پلاک پلاکتی، از خونریزی عروق جلوگیری بعمل می‌آورند.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد در درمان زخم با PRP، پلاسمای خون که از طریق خونگیری از فرد تهیه شده است را مورد آزمایش قرار می‌دهند و پلاکت‌های موجود در نمونه را تغلیظ می‌کنند.

در این روش درمانی پلاکت ها و سایر مواد موثر در روند بهبودی زخم را توسط سرنگ های مخصوص به فرد تزریق می کنند. با تزریق PRP، عمل تحریک بافتی و ترمیم و درمان زخم آغاز می گردد. با توجه به حساسیت تزریق PRP توصیه می شود تا به دنبال بهترین کلینیک زخم باشید، تا بتوانید از تزریق PRP نتیجه ی باکیفیت و رضایت بخشی کسب کنید.

مزایای درمان زخم با PRP چیست؟

از مهم ترین مزایایی که درمان زخم با PRP به همراه دارد به شرح زیر است:

 • در این روش درمانی، نمونه ی خونی از خود بیمار تهیه می شود و از انتقال بیماری های خونی مانند: HIV ، هپاتیت و … جلوگیری می‌کند.
 • این تکنیک بصورت بسته و با لوازم یکبار مصرف، صورت می‌گیرد و محیط اطراف زخم و تزریق PRP کاملا استریل است.
 • یک روش درمانی غیر تهاجمی محسوب می‌شود.
 • در زمان انجام فرد درد زیادی را احساس نمی‌کند.
 • امکان استفاده آن برای هر قسمتی از بدن وجود دارد.
 • از ماندگاری بالایی برخوردار است.
 • اثر بخشی این روش درمانی طولانی مدت خواهد بود علاوه بر آن به صورت مستقیم برروی زخم تاثیر می‌گذارد.
 • خونی که از بدن خود فرد گرفته می شود منجر به ایجاد حساسیت رد فرد نخواهد شد.

به منظور نتیجه دهی موثر تر و کارآمد تر  لازم است این تکنیک طی چند جلسه ی درمانی انجام گیرد.

مزایای درمان زخم با PRP

بیشتر بخوانید: درمان زخم تروما

کاربردهای درمان زخم با PRP چیست؟

از میان کاربردهای موثر تزریق PRP می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. درمان زخم پای دیابتی با PRP

زخم شدن پا‌ها در واقع جزء شایع‌ترین مشکلات افراد دیابتی محسوب می‌شود که در صورت مشاهده لازم است هر چه سریع‌تر اقدامات درمانی مناسب برای فرد انجام داده شود، یکی از بهترین و مؤثر‌ترین روش‌ها تزریق PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت است.

استفاده از این روش درمانی در واقع به این افراد کمک می‌کند تا روند بهبودی هر چه سریع‌تر حاصل شود، چرا که ایجاد زخم در این افراد به نسبت طولانی‌تر خواهد بود و استفاده از این روش درمانی زوند بهبودی زخم را تسریع می‌بخشد.

یکی از مهم‌ترین ویزگی‌های بارز این روش درمانی در واقع از بروز هر گونه عوارض احتمالی را به شدت کاهش می‌دهد.

2. درمان زخم های سوختگی با استفاده از PRP

زخم‌های ایجاد شده برر اثر سوختگی را با استفاده از روش PRP می‌توان درمان کرد به این صورت که با تزریق خون مجدد به قسمت آسیب دیده وارد می‌شود و همین موضوع باعث شده تا محل اسکار زخم نیز برروی پوست باقی نماند.

توجه داشته باشید که در این روش درمانی در واقع مدت زمان و تعداد جلسات مورد استفاده برای PRP به نسبت نوع زخم می‌تواند کاملاً متفاوت باشد.

در انتها زمانی که تزریق انجام داده شد توجه داشته باشید که به هیچ عنوان محل تزریق شده را در معرض نوز خورشید یا اشعه قرار ندهید.

بیشتر بخوانید: درمان زخم سوختگی

چه زمانی نباید درمان زخم با PRP را انجام داد؟

در صورتی که افراد شرایط زیر را دارند به هیچ عنوان نباید از روش درمانی PRP استفاده نمایند که از مهم ترین ویژگی های آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که دچار بیماری های اختلالات انعقادی خون مبتلا هستند.
 • کسانی که دارو های نظیر آسپرین یا داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند.
 • افرادی که به بیمای های مزمن نظیر دیابت، ایدز مبتلا هستند.
 • افرادی که بیماری های پوستی نظیر پورفیری دارند.

علاوه بر تمامی موارد گفته شده باید اشاره کنیم که با داشتن شرایط زیر به هیچ عنوان نمی‌توان از این روش درمانی نتیجه مطلوبی را دریافت کرد. از مهم ترین آنها به شرح زیر است:

 • کسانی که به صورت ژنتیکی مشکلات پوستی دارند.
 • افرادی که سیگار یا الکل مصرف می‌کنند.
 • افرادی که برروی بینی خود ضایعات مویرگی دارند.
 • داشتن خطوط عمیق برروی پوست
 • وجود لکه های تیره رنگ برروی پوست

کلام آخر

در انتهای این مقاله باید اشاره کنیم که درمان زخم باPRP یک روش درمانی موثر برای انواع زخم ها اعم از زخم پای دیابتی، زخم محل سوختگی محسوب می‌شود. البته که این روش درمانی کابرد های دیگری نیز در درمان ریزش مو، رفع چین و چروک های پوستی و…. دارد. برای دریافت مشاوره در خصوص این روش درمانی می توانید با شماره های کلینیک دکتر زخم تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط