لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
شستشوی زخم پای دیابتی

شستشوی زخم پای دیابتی؛ 6 مرحله مهم

شستشوی زخم پای دیابتی از جمله نکات مراقبتی پر اهمیت در پیشگیری از عفونت زخم و بهبود سریع زخم است. اصولا دیابت به دلیل این که بر روی عروق و اعصاب نواحی مختلف بدن به خصوص پا تاثیرات منفی می‌گذارد، می‌تواند در دیر خوب شدن زخم‌ها نیز نقش ایفا کند.

چنانچه از زخم‌های دیابتی مراقبت نشود، عفونت‌های جدی ایجاد می‌کنند. به همین دلیل، مهم است که شما با چگونگی شستشوی زخم پا در بیماران دیابتی آشنا باشید و این کار را به درستی انجام دهید. در این صورت خواهید دید که دوران ترمیم و بهبود زخم پای شما چقدر کاهش پیدا می‌کند. در ادامه در باره روش‌های شستن زخم پای دیابتی، مراحل آن و اهمیت آن صحبت خواهیم کرد. با ما در کلینیک دکتر زخم همراه باشید.

چرا شستشوی زخم پای دیابتی مهم است؟

زخم پای دیابتی از جمله عوارضی است که بیماری دیابت به همراه دارد.‌ با توجه به این که بیماری دیابت در سیستم ایمنی و حفاظتی بدن اختلال ایجاد می‌کند، پس روند بهبود یک بیمار بسیار طولانی خواهد بود. در این صورت، لازم است که مراقبت‌هایی از زخم صورت بگیرند تا مشکلات جدی برای یک بیمار ایجاد نشود.

روش‌های شستشوی زخم پای دیابتی و نکات مربوط به آن از جمله نکات مراقبتی مهمی هستند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید. در این صورت نه تنها از عفونت جلوگیری خواهید کرد بلکه سریعا زخم را از بین خواهید برد. بهتر است هر روز پای خود را شستشو دهید و اگر لازم است، کفش‌های مناسبی بپوشید.

بیشتر بخوانید: مراقبت از زخم پای دیابتی

مراحل شستشوی زخم پای دیابتی

مراحل شستشوی زخم پای دیابتی

چنانچه زخم‌های روی پا در بیماران دیابتی به خوبی شستشو نشوند، ممکن است منجر به بروز زخم و عوارض دائمی در بدن بشوند. در ادامه گام‌های مربوط به نحوه شستشوی زخم پای دیابتی ذکر شده‌اند:

1.  در مرحله اول تمامی دستور العمل‌هایی که مربوط به شستشوی زخم پای دیابتی است را دریافت کرده و به دقت آن‌ها را دنبال نمایید. بهتر است از پزشکان متخصص در زمینه درمان زخم دیابتی و زخم‌های پوستی نکات مراقبتی را بپرسید.

2.  پیش از این که زخم را شستشو دادید، دستانتان را با آب و صابون و مایعات شوینده بشویید. به گونه‌ای که تمامی باکتری‌های روی دست از بین بروند. سپس دستان خود را با یک دستمال خشک و تمیز پاک کنید.

3.  در مرحله بعد، باید محلول‌های مورد نیاز جهت شستشو دادن زخم را تهیه نمایید. شما می‌توانید از محلول شور یا محلول فیزیولوژیک استفاده نمایید. از پزشک خود نیز برای انتخاب بهترین محلول شستشوی زخم پای دیابتی سوال بپرسید.

4.  در این مرحله با استفاده از یک شلنگ و یک پمپ محلول را به زخم بزنید و آن را شستشو دهید. بلافاصله پس از این که شستشوی پا تمام شد، از گاز استریل نرم برای خشک کردن زخم استفاده نمایید. توجه داشته باشید که نباید از پارچه یا دستمال‌های معمولی برای خشک کردن زخم استفاده کنید. چرا که احتمال بروز عفونت را افزایش می‌دهد.

5. پس از این که شستشوی زخم به پایان رسید، پانسمان و گاز جدیدی را روی زخم قرار دهید و شستن زخم پا در بیماران دیابتی را به پایان برسانید.

بیشتر بخوانید: بهترین کلینیک درمان زخم

روش‌های شستشوی زخم پای دیابتی

روش های شستشوی زخم پای دیابتی

فرقی ندارد که خود شما به زخم پا دیابت مبتلا شده‌اید یا یکی از اعضای خانواده شما به این بیماری مبتلا است. در هر صورت آنچه که اهمیت دارد این است که این است که روش‌های شستشوی زخم پای دیابتی آشنا شوید. امروزه انواع مختلفی از محلول‌های ضد عفونی کننده به وجود آمده‌اند.

اسپری کردن محلول روی زخم روش متداولی است که خیلی از پزشکان جهت شستشوی زخم پای دیابتی از آن کمک می‌گیرند.

روش دیگر، ریختن محلول در یک سطل است. با ریختن محلول‌های تمیز کننده و شستشو دهنده در یک سطل و قرار دادن پا درون آن، به خوبی زخم پا در بیماران دیابتی را شستشو دهید. پس از آن هم از پمادهای مختلف تمیز کننده زخم استفاده نمایید. با تکرار این روش‌ها می‌توان در کوتاه مدت زخم‌ها را پاکسازی و بهبود داد.

بیشتر بخوانید: پانسمان زخم پای دیابتی

نتیجه گیری

متاسفانه بیماری دیابت باعث می‌شود که زخم‌هایی روی پا شکل بگیرند. در صورتی که این زخم تحت نظر مراقبت‌های ویژه درمان نشود، ممکن است عوارض زیادی را با خود به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که نحوه شستشوی زخم پای دیابتی اهمیت فوق العاده‌ای پیدا کرده است. با شستشوی زخم پای خود می‌توانید از بروز عفونت در زخم جلوگیر کنید و هر چه سریع‌تر زخم پا را از بین ببرید.

سوالات متداول شستشوی زخم پای دیابتی

محلول شستشوی زخم پای دیابتی چیست؟

با استفاده از محلول‌های مختلف می‌توان زخم پا در بیماران دیابتی را شستشو داد. محلول فیزیولوژیک و محلول شور و تری ‌کلرو استیک اسید 50 درصد و فیبروبلاست اتولوگ بهترین انتخاب جهت از بین بردن مشکلات پا هستند.

شستشوی زخم پای دیابتی در خانه چگونه است؟

در خانه می‌توان به راحتی زخم پا را شستشو داد. کافی است روش‌های آن را بلد باشید و با تهیه محلول‌های مورد نیاز زخم را بشویید. بدین صورت که سطل یا اسپری تهیه نمایید و محلول را روی زخم بریزید. سپس با گاز استریل زخم را پاک کنید تا خشک شود. در نهایت هم آن را پانسمان نمایید و منتظر بهبود زخم باشید.

آیا ممکن است شستشوی نادرست زخم منجر به عفونت شود؟

در صورتی که شما قادر به شستشوی زخم پای دیابتی نباشید، ممکن است عفونت زخم ایجاد شود. بوی بد زخم، تاول و کبودی غیر طبیعی و همچنین تغییر دادن رنگ پوست از عواملی هستند که موجب عفونت کردن زخم خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط