لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
نکات در مورد قطع پای دیابتی

قطع پای دیابتی: از علائم تا راه های پیشگیری

قطع پای دیابتی یکی از مشکلات شایع و جدی در افراد مبتلا به دیابت است. قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت در واقع یکی از تلخ ترین قسمت های مربوط به این بیماری محسوب می شود، که در صورت عدم درمان به موقع و رعایت مراقبت ها باعث بروز چنین اتفاقی می شود. ما در این نوشتار قصد داریم تا در مورد قطع پای دیابتی و بسیاری از موارد دیگر صحبت کنیم پس تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

قطع پای دیابتی چیست؟

منظور از قطع پای دیابتی چیست؟

قطع پای دیابتی به معنای ایجاد آسیب و تخریب عروق و اعصاب پا در افراد مبتلا به دیابت است. این مشکل می‌تواند به دلیل کاهش جریان خون و اکسیژن به بافت‌های پا، سریع‌تر و به صورت شدیدتر از حالت عادی زخم‌ها را شکل دهد و باعث عفونت و تخریب بافت‌ها شود. در موارد شدید، قطع پای دیابتی می‌تواند منجر به نیاز به عمل جراحی برای برداشتن یا اصلاح اعضای آسیب دیده شود.

بیشتر بخوانید: درمان زخم دیابت

عوامل موثر در قطع پای دیابتی چیست؟

از جمله عوامل تاثیر گذار که می تواند احتمال قطع پای دیابتی را افزایش دهد عبارتند از:

 • سن
 • وزن
 • نوع روش درمانی برای بیماری دیابت
 • داشتن بیماری های زمینه ای
 • فشار و چربی خون بالا
 • جنسی
 • طول مدت زمان ابتلا به بیماری دیابت

چه علائمی احتمال قطع پای دیابتی را افزایش می دهد؟

توجه داشته باشید که در بعضی از مواقع قطع عضو در بیماران دیابتی در واقع باعث حفظ جان بیمار می شود پس حتما باید علائم آن را جدی بگیرید و به منظور بررسی های بیشتر حتما به بهترین کلینیک درمان زخم مراجعه نمایید تا از این طریق بتوان هر چه سریع تر مشکل را درمان و از قطع آن جلوگیری کرد.

از جمله مهم ترین علائمی که بیماران دیابتی باید جدی گرفته شود عبارتند از:

 • تاول پای دیابتی
 • ایجاد زخم و حتی خونریزی از آن
 • تغییر رنگ پوست
 • داتشن احساس گرما در یک منطقه خاص
 • بد بود بودن پاها
 • عدم بهبودی زخم ها آن هم بعد از گذشت 1 الی 2 هفته
 • داشتن برجستگی های تیره یا گوشتی در کف پاها
 • متورم شدن پاها
 • ایجاد زخم های عمیق در پا

دقت داشته باشید که در صورت مشاهده هریک از علائم نام برده هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید تا بتوان از بروز مشکلات حادتر جلوگیری کرد.

پیشگیری از قطع پای دیابتی

چگونه قطع پای دیابتی تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص قطع پای دیابتی یک فرایند پیچیده است و نیازمند ارزیابی توسط تیم پزشکی متخصص است. در عموم، بررسی قطع پای دیابتی شامل ارزیابی علائم و علل مرتبط با آسیب عصبی و عروقی در پاها است. پزشک ممکن است از ابزارها و روش‌های مختلفی برای تشخیص قطع پای دیابتی استفاده کند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

1.ارزیابی علائم و علل

پزشک شما ممکن است درباره علائمی که تجربه می‌کنید، مانند درد، خارش، تورم، تغییر رنگ پوست، زخم‌ها و تغییرات در حس پاها سوال کند. همچنین، سابقه بیماری دیابت و عوامل خطر مرتبط با قطع پای دیابتی مانند فشار خون بالا، چربی خون بالا، سابقه سیگار کشیدن و عادات تغذیه نامناسب نیز بررسی می‌شود.

2. ارزیابی عصبی

پزشک ممکن است از تست‌های عصبی مانند آزمون حس پوست، آزمون انتقال نوروپاتی، آزمون رفلکس و آزمون سرعت انتقال عصبی استفاده کند. این آزمون‌ها به پزشک کمک می‌کنند تا علائم آسیب عصبی در پاها را تشخیص دهد.

3. ارزیابی عروقی

ارزیابی عروقی می‌تواند شامل آزمون‌هایی مانند آنژیوگرافی و دوپلر سونوگرافی باشد. این آزمون‌ها به پزشک کمک می‌کنند تا علائم آسیب عروقی مانند تنگی عروق و انسداد عروق را تشخیص دهد.

با توجه به نتایج ارزیابی، پزشک نتیجه خود را تشخیص می‌دهد و در صورت لزوم، شما را به متخصصین دیگر معرفی می‌کند. درمان و مدیریت قطع پای دیابتی به عوامل مختلفی مانند شدت و نوع آسیب، عوامل خطر مرتبط و وضعیت عمومی بیمار بستگی دارد و ممکن است شامل داروها، تغییرات در سبک زندگی و درمان‌های جراحی باشد.

آیا راهی برای جلوگیری از قطع پای دیابتی وجود دارد؟

با رعایت یکسری نکات مراقبتی در طول روز می توان از قطع شدن پای دیابتی جلوگیری کرد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ بررسی پاها

دقت داشته باشید که هر روز انگشتان پای خود را بررسی کنید تا در صورت مشاهده هر گونه زخم، قرمزی یا هر گونه علائم غیر عادی بتوانید از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

✳️ شستشوی پاها

شستشوی پاها آن هم هر روز با آب ولرم و صابون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ولی دقت داشته باشید که به هیچ عنوان برای این کار از آب داغ استفاده نکنید پس بهترین و مناسب ترین راه حل سنجش آب قبل از استفاده است.

✳️ خشک کردن پاها

بعد از اینکه پاهای خود را به خوبی شستشو دادید حتما آن را خشک کنید چرا که عفونت در محیط خیس خیلی سریع تر رشد می کند.

✳️ نرم کردن پوست

زمانی پوست شما خشک و خشن است بهتر است تا از روغن ها ونرم کننده های مرطوب استفاده کنید.

✳️ کفش مناسب

انتخاب کفش مناسب در افراد دیابتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است دقت داشته باشید که این کفش باید به گونه ای باشد که به هیچ عنوان پاها تحت فشار قرار نگیرند تا آسیب جدی به آن وارد نشود.

✳️ عدم مصرف سیگار

مصرف سیگار منجر به ایجاد اختلالاتی در گردش خون شده و از همه مهم تر اکسیژن رسانی به بافت دچار مشکل می کند پس به منظور پیشگیری از بروز چنین مشکلی سیگار خود را ترک کنید.

کلام آخر

در این مقاله، به بررسی و بحث در مورد قطع پای دیابتی و کاربردهای آن در بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به دیابت پرداخته شد. همانطور که می دانید دیابت یکی از بیماری های متداول است که برای کنترل آن و جلوگیری از قطع عضو بهتر است تا حتما مراقبت های لازم را رعایت نمایید از همه مهم تر مراجعه به موقع به پزشک در صورت مشاهده علائم می تواند در پیشگیری نقش بسزایی داشته باشد.

سوالات متداول قطع پای دیابتی

1. قطع کردن پای دیابتی چه زمانی انجام می شود؟

دقت داشته باشید که زخم پای دیابتی لازم است تا حتما هر یک هفته یا چهار هفته یکبار بررسی شود تا از این طریق بتواند بررسی کرد آیا زخم پای دیابتی منجر به تخریب بافت یا ایجاد عفونت شده است یا خیر.
چرا که بروز چنین مشکلی در واقع می تواند منجر به خطر افتادن جاد فرد شود و پزشک هم برای حفظ جان بیمار قطع پای دیابتی را انجام می دهد.

2. مهم ترین عامل افزایش دهنده قطع پای دیابتی چیست؟

بیماری دیابت در واقع با داشتن دو مشکل دیگر اعم بیماری عروقی محیطی و نورپاتی دیابتی می تواند باعث افزایش احتمال قطع عضو شود.

3. قطع پای دیابتی چه زمانی در بیمار تشخیص داده می شود؟

زمانی که بیمار درد یا بی حسی را در پای خود داشته باشد، زخم در بدن او بهبود نیافته است، پوست کف پای او براق و خشک است، هنگامی ناخن ها زخم شده باشد، عفونتی که هنوز درمان نشده باشد.
البته توجه داشته باشید که تمامی موارد نام برده لازم است تا از سوی پزشک به درستی بررسی شود.

4. آیا قطع کردن پای دیابتی یک روش درمانی موثر است؟

بله – ولی با رعایت یک سری از نکات مراقبتی مثل تغییر سبک زندگی، انتخاب روش درمانی مناسب و … می تواند آن را به تاخیر انداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط