لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
ماگوت تراپی یا لارو درمانی

ماگوت تراپی و هر آنچه قبل از انجام آن باید بدانید!

ماگوت تراپی (Maggot Therapy) روشی است که برای درمان زخم‌های مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش با تاریخچه طولانی، در کنار سایر روش‌های دارویی و جراحی به عنوان یکی بهترین گزینه های درمانی محسوب می شود. در طول مراحل ماگوت درمانی، حشرات لارو پس از قرار گرفتن و استقرار روی زخم با بزاق خود شروع به هضم باکتری‌ها و بافت‌های مرده در محل زخم می‌کنندو باعث می‌شوند خونرسانی در آن ناحیه افزایش و در نتیجه زخم ترمیم شود.

ماگوت تراپی زخم

ما در این مقاله سعی داریم تا در مورد ماگوت تراپی زخم، مزایای آن و بسیاری از موارد مرتبط با این موضوع صحبت کنیم. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید از این روش استفاده کنید و نیاز به آشنایی بیشتری در مورد آن دارید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

ماگوت تراپی زخم

همانطور که گفته شد از روش ماگوت تراپی به منظور بهبود زخم‌ها استفاده می‌شود. نام دیگر این روش، لارو درمانی است. در واقع در این روش به کمک لارو (کرم حشراتی مثل مگس) که در آزمایشگاه به صورت استریل پرورش داده می‌شود، در جهت بهبود و درمان زخم‌ها عمل می‌کنند.

در این روش، که به عنوان یک روش بیوتراپی (زیست درمانی) شناخته می‌شود، پزشکان با قراردادن لارو بر روی زخم‌ باز، خصوصا زخم‌هایی که بافت مرده بیش از اندازه‌ای دارند، به درمان آن‌ها سرعت می‌بخشند. 

لاروها، که همان نوزاد حشرات هستند، با خوردن بافت مرده و نکروز زخم، عفونت‎‌های موجود در زخم را از بین برده و در نتیجه بازسازی بافت را امکان‌پذیر می‌کنند. نکته ای که در اینجا ممکن است عجیب به نظر برسد دقت عمل بیشتر در از بین بردن قسمت‌ها و بافت‌های مرده و نکروز توسط این حشرات نسبت به جراحی است.

مزایای ماگوت تراپی 

در برخی موارد که امکان استفاده از سایر روش‌های درمانی برای بهبود زخم امکان‌پذیر نباشد، استفاده از ماگوت درمانی به عنوان یکی از گزینه‌های موجود مورد توجه قرار می‌گیرد. 

به عنوان مثال برای زخم‌هایی که در طولانی مدت درمان نمی‌شوند و یا بیمارانی که به هر دلیلی نباید از آنتی بیوتیک‌ها استفاده کنند، انجام این روش درمانی به آن ها پیشنهاد می شود. 

از مهم ترین مزایای که این روش درمانی به همراه دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ در این روش شما نیازی به بستری در بیمارستان و یا مراکز درمانی نخواهید داشت.

✳️ با استفاده از لاروها جراحی و برداشتن بافت‌ نیاز نیست.

✳️ در لارو درمانی مدت زمان درمان (بسته به نوع زخم) کوتاه خواهد بود.

✳️ نسبت به سایر روش‌های درمانی، این روش از هزینه درمان پایین‌تری برخوردار است.

✳️ در این روش بیمار نیازی به بیهوشی و تحمل درد ندارد.

✳️ لاروها به خونرسانی بیشتر محل زخم و در نتیجه سرعت بخشیدن روند بهبودی کمک بسیار زیادی می کند. 

چه زخم هایی با ماگوت تراپی درمان می شوند؟

از روش زیست درمانی ماگوت تراپی می‌توان برای انواع زخم استفاده کرد. توجه داشته باشید بسته به نوع زخم، انتخاب روش درمانی و اینکه آیا فرد گزینه مناسبی برای استفاده از آن باشد یا خیر، بر عهده پزشک معالج است.

از انواع زخم هایی که با ماگوت تراپی درمان می شوند به شرح زیر است؟ 

  • زخم‌های دیابتی
  • زخم‌های ترمیم نشده
  • زخم‌های بهبودنیافته پس از جراحی
  • زخم بستر
  • عفونت‌های استخوانی
  • سوختگی‌ها
  • انواعی از تومورهای خوش خیم و بدخیم
  • دمل‌ها و کورک‌ها
  • آبسه‌ها
از ماگوت تراپی برای درمان چه زخم هایی استفاده می شود؟

نتایج حاصل از ماگوت تراپی 

با استناد به نتایج بدست آمده حاصل از آزمایشات و تجربیات پزشکان، مشاهده شده است که با ماگوت تراپی بافت مرده تا دو برابر بیشتر از سایر روش‌ها از بین می‌رود. همچنین با بررسی‌های انجام شده، استفاده از ماگوت نسبت به سایر روش‌ها سرعت بیشتری در از بین رفتن بافت‌های نکروز دارد، به صورتی که بیمار تا سه هفته بعد از شروع درمان شاهد بهبود چشم‌گیری خواهد بود. 

بر طبق نتایج بدست آمده، امتحان این روش برای زخم‌هایی که عفونت بالایی دارند و سایر روش های درمانی برای آن ها موثر نبوده باشد زیر نظر بهترین کلینیک درمان زخم انجام داده می شود. 

سوالات متداول در مورد ماگوت تراپی 

آیا لارو درمانی با درد همراه است؟

خیر اما ممکن است بیمار در طول حرکت لاروها بر روی زخم خارش را احساس کند، که پس از برداشتن آن‌ها از بین خواهد رفت.

عوارض جانبی لارو درمانی چیست؟

در برخی موارد نادر امکان دارد درد و خونریزی اتفاق بیفتد.

چه افرادی نباید از ماگوت تراپی استفاده کنند؟

بیماران مبتلا به بیماری‌های انعقادی، بیماران دارای زخم‌های عمیق تونلی، زخم‌هایی که با سیستم عصبی، رگ‌های بزرگ و یا اندام‌های حیاتی بدن  در ارتباط است.

نتیجه گیری

همانطور که اشاره کردیم امروزه استفاده از روش لارو درمانی، با اینکه برای خیلی از پزشکان و بیماران عجیب و ناخوشایند به نظر می‌رسد، بسیار مورد توجه علم پزشکی قرار گرفته است. اگر قصد استفاده از این روش درمانی را دارید بهتر از با متخصصان مربوطه مشورت کنید و راهنمایی کاملی را بدست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط