لوگو دکتر زخم
Search
Close this search box.
مراقبت از زخم پای دیابتی

مراقبت از زخم پای دیابتی و نکاتی که باید بدانید!

آیا در مورد مراقبت از زخم پای دیابتی می‌دانید؟ توجه داشته باشید که بیماران دیابتی اگر قند خون خود را کنترل نکنند با آسیب‌ها بسیار جدی در نواحی تحتانی بدن به ویژه پا‌ها دچار می‌شوند. اگر می‌خواهید تا با این مراقبت‌ها بیشتر آشنا شوید تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

نحوه مراقبت از زخم پای دیابتی

چرا مراقبت از زخم پای دیابتی بسیار مهم است؟

مراقبت از زخم پای دیابتی بسیار حیاتی است؛ زیرا این نوع زخم‌ها می‌توانند به علت کاهش جریان خون و اختلالات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، عواقب جدی و خطرناکی داشته باشند. اگر زخم درمان نشود، می‌تواند به عفونت، تخریب بافت، تشکیل زخم‌های عمیقتر و در نهایت عدم توانایی درمانی منجر شود.

همچنین، به دلیل کاهش حساسیت عصبی در افراد دیابتی، خطر عمق زخم و عدم تشخیص به موقع افزایش می‌یابد. مراقبت منظم، پیشگیری از تشکیل زخم و جلوگیری از عفونت می‌کند.

بنابراین، با توجه به این مسائل، مراقبت و درمان صحیح زخم پای دیابتی بسیار اهمیت دارد تا عوارض جدی و خطرناکی جلوگیری شود و سلامتی پای بیماران به حداکثر رسیده و عملکرد آنها در زندگی روزمره بهبود یابد.

بیشتر بخوانید: درمان زخم

مراقبت از زخم پای دیابتی چگونه باید باشد؟

افراد دیابتی می‌توانند با نحوه‌ی زندگی سالم و مصرف مواد غذایی مناسب، میزان قند خون خود را کنترل نمایند که این امر نقش مهم و غیرقابل انکاری در کنترل بیماری دیابت دارد. در کنار پرهیز غذایی و کنترل قند خون نیاز است تا افراد دیابتی نکات مهم دیگری را حتماً مد نظر داشته باشند، که از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

1- آزمایش و چکاپ های پزشکی

انجام آزمایش‌ها به صورت دوره‌ای باعث می‌شود تا میزان قند خون را بتوان بررسی کرد. علاوه بر آن وجود زخم در بدن می‌تواند احتمال ایجاد عفونت را بیشتر کند و همین موضوع بر روی روند بهبودی تأثیر می‌گذارد.

پس توجه داشته باشید که در صورت مشاهده هر گونه زخمی در بدن خود در ابتدا سطح قند خون خود را کنترل کنید.

چگونگی مراقبت از زخم پای دیابتی

2- فعالیت بدنی و ورزش

انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش جزء مهم‌ترین نکات مراقبت از زخم پای دیابتی محسوب می‌شود. پس پیشنهاد می‌شود در طول روز حداقل به مدت ۳۰ دقیقه ورزش را انجام دهید و در خصوص نوع فعالیت‌ها حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

3- مصرف مواد غذایی سالم

رعایت یک رژیم غذایی مناسب از مهم‌ترین نکات مراقبت از زخم پای دیابتی محسوب می‌شود. از همین رو توجه داشته باشید تا حتماً از غذا‌های حاوی پروتئین استفاده نمایید. چرا که این دسته از مواد غذایی در واقع روند ترمیم زخم را تسریع می‌بخشد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌نماید.

مراقب مقدار مصرف مواد غذایی خود باشید و سعی کنید به جای ۲ یا ۳ وعده غذایی بزرگ ۵ یا ۶ وعده غذایی کوچک میل کنید.

نکته: غذاهای پر فیبر مانند میوه، سبزیجات، لوبیا، غلات کامل و آجیل را حتما میل کنید، همچنین چربی های اشباع نشده سالم را انتخاب کنید. توجه داشته باشید تنها چیزی که می خورید مهم نیست، بلکه مقدار ان اهیمت بیشتری دارد.

4- مراقبت های روزانه

پاهای خود را هر روز بطور دقیق بررسی کنید تا اگر متوجه علائمی از جمله زخم و یا تاول شدید، سریعا اقدامات لازم را در مراحل ابتدایی جهت درمان زخم دیابت را انجام دهید تا از ایجاد عوارض جلوگیری بعمل آید.

5- شستشوی پاها

به هنگام شسشتوی پاها، از مواد شوینده ی مناسب مانند آب و شامپو بچه استفاده کنید. در این حین دقت کنید تا سطح زخم های پا خراشیده نگردند؛ زیرا ممکن است زخم عفونت کند.

همانطور که می دانید، محل های مرطوب بستر مناسبی برای رشد باکتری ها و میکروب های آسیب زا هستند و احتمال عفونت زخم در این حالت بیشتر خواهد شد. بنابراین؛ نیاز است بعد از شستشوی پاها آن ها را خشک کنید.

  • اگر فردی دارای زخم پای دیابتی می باشد، بهتر است از پا برهنه راه رفتن اجتناب کند، تا احتمال عفونی شدن زخم های پای او از بین رود.
  • در انتهاب سایز کفش خود دقت داشته باشد (سایز کفش ها باید بگونه ای باشد که پا و زخم متحمل فشار نشوند.)
  • جنس کفش در مراقبت از پای دیابتی نقش مهمی دارد به گونه ای که توصیه می شود تا حد امکان از کفش های پلاستیکی دوری کنید.
  • به منظور پوشیدن کفش بهتر است از جوراب های تمیز استفاده کنید.
  • اگر اعصاب پا دچار آسیب شده باشند، توصیه می شود تا کفش ها چندساعت یکبار عوض شوند تا از ایجاد فشار به نقطه ای از پا جلوگیری شود.
  • بهتر است تا پاهای خود را گرم نگه دارید.
  • از ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید.
  • مصرف دخانیات را قطع کنید.

نکته: کشیدن سیگار سبب تشدید آسیب های عروقی و کاهش توانایی انتقال اکسیژن در فرد دیابتی می شود، که بدنبال این امر روند بهبودی و ترمیم زخم پای دیابتی طولانی می شود.

بیشتر بخوانید: زخم پای دیابتی در کودکان

کلام آخر

ما در این نوشتار در مورد مراقبت از زخم پای دیابتی صحبت کردیم همانطور که خوانید در صورت ابتلا به این بیماری و رعایت تمامی مراقبت های لازم می توان به روند بهبودی هر چه سریع تر زخم کمک کرد. اگر ساکن شهر تهران هستید به منظور درمان و مراقبت زخم پای دیابتی به نحو احسن و استفاده از تجهیزات پیشرفته، به بهترین کلینیک زخم مراجعه کنید تا هر چه سریع تر اقدامات لازم انجام داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط